Sazba DPH na nákup nemovitostí ve Španělsku patří k nejnižším v Evropě

Aktuální výše DPH při nákupu nemovitostí patří ve Španělsku k nejnižším v Evropě. Otázkou je, jak dlouho tento stav vydrží.

Španělské vládní snahy podpořit prodej nemovitostí vedly k tomu, že v roce 2012 byla sazba DPH krátkodobě zredukovaná na pouhá 4 %. Nyní sazba na nákup nemovitosti činí 10 % z pořizovací ceny. Na úrovni 4 % sazba daně zůstává pouze v případech sociálního bydlení.

V celé Evropě se sazby DPH na prodej nemovitostí pohybují v rozličných úrovních. K nejnižším vedle Španělska patří v Lucembursku (3 %) nebo Rumunsku (5 %). Na opačné straně spektra stojí Dánsko nebo Švédsko, kde se jejich výše pohybuje okolo 25 %.

Podle nedávných zpráv z Bruselu ale hrozí, že se Španělsko připojí k zemím s vysokou daní. Brusel totiž navrhuje, aby tamní vláda začala plánovat zvýšení sazby DPH na 13 nebo dokonce na 21 %, což je její maximální výše.

Vzhledem k tomu, že se Španělsko postupně vzmáhá z ekonomické krize ve většině odvětví, a na trhu s nemovitostmi především, je tato znepokojivá zpráva zcela jistě tím posledním, co by si Španělsko mohlo přát. Ačkoliv zájem zahraničních kupců o španělské nemovitosti roste, znamenalo by to další ztížení situace.

Domácí trh s nemovitostmi byl těžce postižen a uvážíme-li, že v některých oblastech se ceny nemovitostí propadly až na polovinu, zvýšení sazby DPH by mohlo zmrazit šance na zlepšení situace.

V důsledku nedávného poklesu cen a poměrně vysoké pravděpodobnosti, že se španělská vláda bude řídit doporučeními z Bruselu, lze předpokládat, že ceny již dále klesat nebudou. V některých oblastech, převážně na pobřeží, se začínají objevovat znaky opětovného růstu cen nemovitostí. Zájemci o koupi nemovitosti ve Španělsku by proto měli využít situace a nákup dále neodkládat. V případě zvýšení sazby DPH u nemovitostí by se kalkul čekání na výhodnější příležitost mohl obrátit proti kupujícím.

Nabídka nemovitostí ve Španělsku

Tabulka: Sazba DPH při nákupu nemovitostí ve vybraných zemích Evropy

Země Sazba DPH (%)
Bulharsko 20
Česká republika 15
Dánsko 25
Chorvatsko 25
Francie 20
Německo 19
Řecko 13
Rakousko 20
Španělsko 10

Doporučujeme | V naší nabídce naleznete více než 6000 nemovitostí po celém světě Kompletní nabídka

Chci dostávat nabídky a novinky o zahraničních realitách zdarma přímo na můj e-mail:
Jazyk: