Realitní hodiny začínají odbíjet konec nízkých cen nemovitostí ve Španělsku

Po obrovském pádu cen nemovitostí se ceny opět začínají zvyšovat. Ve třetím čtvrtletí roku 2013 stouply ceny nemovitostí ve Španělsku o 0,7 %. Vyplývá to z údajů Indikátoru cen nemovitostí (Índice de Precios de la Vivienda). Jedná se o vůbec první zvýšení cen od druhého čtvrtletí roku 2010.

Růst cen táhla především nová výstavba, u které došlo k nárůstu o 2,3 %. V případě nemovitostí z druhé ruky ceny stouply o jednu desetinu procentního bodu. To je rozdíl oproti trendům zaznamenaným při poklesu cen, kdy oba druhy nemovitostí vykazovaly podobné tendence. V případě nových nemovitostí tehdy meziroční pokles činil 7,9 %, u starších to bylo 8 %.

Růstu pomáhají především investoři ze zahraničí

Pozitivní vývoj byl nastartován především díky zahraničním investorům. Již od počátku roku 2013 je Španělsko středem zájmu předních zahraničních investičních fondů, které zde nacházejí unikátní investiční příležitosti. Desítky investic zde uskutečnil i nejbohatší člověk světa Bill Gates.

Začínají se tak naplňovat prognózy (španělsky), které předpokládaly stabilizaci cen od roku 2014 a růst cen spojený se zhodnocením investic od roku 2015. Letošní rok tak může být vhodnou dobou pro koupi nemovitosti ve Španělsku. Pro investory z České republiky může být argumentem i snaha ochránit svoje úspory před eventuálním dalším znehodnocováním české koruny.

Španělská ekonomika je tradičně provázána s ekonomikou Spojených států amerických. To se projevuje i v tomto případě, kdy španělský realitní trh kopíruje situaci v USA.

Turismus, reality i ekonomika na prahu růstu

Uvolněný životní styl, krásné pláže a výjimečné klima. To vše láká investory k nákupu nemovitostí ve Španělsku. Rostoucí ceny realit mohou pomoci k nastartování celé ekonomiky stejně jako cestovní ruch, který je pro Španělsko taktéž velmi důležitý. Po automobilovém průmyslu je druhým největším odvětvím španělské ekonomiky.

V červenci 2013 do Španělska přijel rekordní počet turistů – téměř osm milionů, což meziročně znamená nárůst o 2,9 %. Za celé první pololetí nárůst činil dokonce 3,9 %. To jsou dobré zprávy nejen pro místní ekonomiku, ale také pro investory, kteří nakupovali nemovitosti v místních vyhlášených turistických oblastech.

Příliv turistů znamená poptávku po ubytovacích kapacitách. Lidé, kteří svoje domy nebo apartmány využívají pro vlastní potřebu v kombinaci s dalším pronájmem, se tak díky větší obsazenosti mohou těšit na zajímavé výnosy včetně perspektivy zhodnocení jejich majetku.

Uvažujete o koupi nemovitosti ve Španělsku? Navštivte naši nabídku španělských realit na prodej, nebo se na nás obraťte s žádostí o nezávaznou konzultaci.

Doporučujeme | V naší nabídce naleznete více než 6000 nemovitostí po celém světě Kompletní nabídka

Chci dostávat nabídky a novinky o zahraničních realitách zdarma přímo na můj e-mail:
Jazyk: