Reality v zahraničí: na co myslet při nákupu zahraničních nemovitosti

Nákup realit v zahraničí již pro Čechy není ničím neobvyklým. Stále více jich nemovitost v zahraničí vlastní, nebo o jejím nákupu uvažuje. Z tohoto důvodu jsme pro vás připravili několik rad a doporučení, jak při nákupu zahraničních realit postupovat.

Koupě rezidenčních nemovitostí v zahraničí se řídí zákony a daňovým systémem dané země. Většina zemí je nicméně zahraničním investorům do rezidenčních nemovitostí otevřená, někde se dokonce snaží zahraniční investice podporovat.

Vstupem České republiky do EU pro naše občany ve většině evropských zemí odpadla řada byrokratických komplikací a reality je možné kupovat na fyzickou osobu (nebo právnickou osobu se sídlem v ČR) bez nutnosti zakládat firmu v zahraničí.

V některých zemích se ovšem může stát, že pro určité konkrétní nemovitosti, nebo pro některý typ realit a projektů může místní obec požadovat, aby měl kupující v daném místě trvalý pobyt. Těchto nemovitostí je ovšem z obecného pohledu poměrně málo. Se zvláštními podmínkami je třeba počítat zejména v případě investic do památkově chráněných nemovitostí či zemědělské půdy. I proto našim klientům doporučujeme osobní konzultaci týkající se podmínek investice při zvažování výběru cílové lokality.

S nákupem realit v zahraničí souvisí také vedlejší náklady na její realizaci. Ve většině zemí platí kupující buď daň z převodu nemovitosti (na rozdíl od ČR, kde platí daň z převodu prodávající) nebo DPH (v případě nových nemovitostí). Kupující platí také notářské poplatky a poplatky za vklad do katastru nemovitostí, případně jiné regionálně specifické poplatky. Pokud při nákupu zahraniční nemovitosti využijete služeb společnosti Rellox, postaráme se o komplexní servis převodu vlastnictví včetně zajištění zaplacení všech souvisejících poplatků a daní.

Využijte pomoci profesionálů

Hovoříme-li o investici do nemovitostí, jedná se minimálně o částky v řádech statisíců, spíše však milionů nebo dokonce desítek milionů korun. V takovém případě je na místě postupovat obezřetně a s odpovídající opatrností. Využít služeb renomované realitní kanceláře vám může ušetřit nejen spoustu času, ale i peněz.

Realitní společnost Rellox je vedoucí firmou v zprostředkování koupě a prodeje zahraničních realit v ČR a disponuje na českém trhu jedinečnými zkušenostmi při realizaci koupě nemovitosti v celé řadě zemí. Zástupci Relloxu jsou často citování v celostátních médiích v souvislosti s problematikou koupě realit v zahraničí (více viz sekce Napsali o nás). Svým klientům poskytujeme komplexní služby s ohledem na jejich individuální požadavky.

Navštivte vybranou lokalitu

Pokud již máte konkrétní lokalitu pro nákup nemovitosti vybranou, před definitivním rozhodnutím o nákupu ji osobně navštivte. Projděte se po okolí, zjistěte, jestli vám daná lokalita bude skutečně vyhovovat. Koupenou nemovitost můžete upravovat, aby vám plně vyhovovala. Její okolí ale ovlivníte jen těžko. Seznamte se také s dostupností a kvalitou služeb. Pokud např. rádi trávíte volné večery posezením v příjemné restauraci či vinárně, může vám jejich absence v okolí vašeho druhého bydlení celkový dojem zbytečně pokazit.

Doprava

Jednou z důležitých okolností, se kterými musíme při nákupu realit v zahraničí počítat, je doprava. S ohledem na způsob a četnost využívání nemovitosti je třeba brát ohled hlavně na časové a finanční nároky na dopravu. Při nákupu ski apartmánů lze najít řadu středisek v Alpách, které jsou z ČR v běžné dojezdové vzdálenosti autem. Spolu s rozmachem nízkonákladových leteckých společností zase není problém dopravit se poměrně rychle a levně do většiny vyhlášených přímořských letovisek.

Prověření nemovitosti

Ani při nákupu realit v zahraničí byste neměli podcenit jejich prověření. To platí zejména u nemovitostí v Chorvatsku a podobných zemích. Často se totiž stává, že nemovitosti jsou postaveny na černo a chybí k nim nutná dokumentace. I proto je vhodné při nákupu využít služeb profesionálů, kteří všechny formality vyřídí za vás.

Doporučujeme | V naší nabídce naleznete více než 6000 nemovitostí po celém světě Kompletní nabídka

Chci dostávat nabídky a novinky o zahraničních realitách zdarma přímo na můj e-mail:
Jazyk: