Saas Fee, perla Alp

Pouhých devět kilometrů od sebe odděluje dvě švýcarská alpská střediska, Saas Fee a Zermatt, obě ležící v jižních Švýcarských Alpách. Obě také patří k vyhledávaným destinacím pro zájemce o nákup nemovitostí ve Švýcarsku.

Pokud je vzájemně porovnáme, zjistíme, že jsou si v lecčems velmi podobná. Obě městečka jsou malebná, položená ve vyšší nadmořské výšce a především obklopená vysokými vrcholky alpských velikánů. Obě patří mezi střediska, kde je sníh téměř jistý. Místní sjezdovky se nacházejí ve výšce 3000 metrů nad mořem a dá se tam lyžovat i v měsících, kde už to jinde možné není.

Další kuriozitou je, že v obou vesnicích platí zákaz používání automobilů. Motoristé musí zaparkovat svá vozidla ve velké garáži, která se nachází ještě před vjezdem do střediska. Můžete si zde tedy užívat opravdu čistého horského vzduchu. Zatímco Zermatt je větší a ve světě známější, Saas Fee sází na svou autentičnost. Ne nadarmo bývá nazýván Perlou Alp. Kochat se můžete pohledem na skalnaté vrcholky či bílé ledovcové svahy. Malebnosti přidává i to, že většina domků má šikmé střechy z kamenných desek, které jsou pro tento region typické. Řada jich je navíc postavena ze dřeva.

„Saas Fee má přijatelnou velikost a zároveň si zachovává vesnický ráz. Na rozdíl od Zermattu. Lidé mají rádi Saas Fee právě pro jeho autentičnost a to bychom chtěli zachovat i v budoucnu,“ říká místní starosta Felix Zurbriggen.

Na rozdíl od jiných alpských středisek ale Saas Fee výrazně nerozšiřuje své sjezdovky, zůstává stále zhruba na stovce kilometrů upravených svahů. Na rozdíl od Zermattu tak má Saas Fee stále prostor pro další rozšíření. Pro stavby nových domů platí v obou vesnicích sice přísná omezení (stejně jako v dalších top střediscích v kantonu Valais), Saas Fee je ale na to přece jen o něco lépe. Většina nových domků je vyhrazena pro prodej místním, najde se ale i skulinka pro zahraniční zájemce.

Mluví se i o přestavbě některých stávajících nemovitostí na luxusnější rezidence. Co by ale především mohlo nalákat turisty, je soustavné zlepšování lyžařských podmínek. Stávající zastaralá kabinová lanovka by měla být nahrazena novou s jednou nástupní stanicí už přímo u záchytného parkoviště. Výstupní stanice by se měla nacházet ve vyšší nadmořské výšce než ta stávající, což by znamenalo dalších 10 až 15 kilometrů sjezdovek navíc. Konečná stanice by navíc nabídla úchvatné výhledy, nedaleký Matterhorn nevyjímaje. Záležet bude ale na tom, zda tento projekt dostane opravdu zelenou.

Doporučujeme | V naší nabídce naleznete více než 6000 nemovitostí po celém světě Kompletní nabídka

Chci dostávat nabídky a novinky o zahraničních realitách zdarma přímo na můj e-mail:
Jazyk: