Předpokládaný dopad Brexitu na ceny nemovitostí ve Velké Británii

Jedním z hlavních důvodů, proč zahraniční investoři míří právě do Velké Británie, je bezpečnost investic v Londýně. Je otázkou, zdali to takto zůstane také v budoucnu. V nejbližší době se neočekává žádný dramatický pokles cen londýnských nemovitostí, avšak dlouhodobý pokles cen nemovitostí v centru Londýna, jenž začal již před referendem, pravděpodobně bude pokračovat i nadále.

Je velmi pravděpodobné, že oslabující libra přiláká zahraniční investory. Zároveň však oslabuje i euro, proto budou změny kurzu v návaznosti na Brexit výhodné spíše pro investory ze zemí, jejichž měna je vázaná na dolar. Týká se to zejména asijských zemí. Česká koruna oproti libře posílila z předreferendového kurzu 35,335 Kč za libru na stávající hodnotu 32,183 Kč (ke dni 19. července 2016).

Ceny před referendem

Průměrné ceny nemovitostí ve Velké Británii se v květnu 2016 meziročně zvýšily o 8,1 %, a potvrdily tak rostoucí trend, který trvá již od konce roku 2013. Podle údajů britského Národního statistického úřadu (ONS) činila v květnu 2016 průměrná cena nemovitostí 211 000 liber, což je asi o 16 000 liber více než o rok dříve a o 2 400 liber více než v dubnu 2016.

Londýn stále patří k oblastem s nejvyšší průměrnou cenou nemovitostí (472 000 liber). Navíc se v květnu 2016 ukázalo, že zde ceny meziročně vzrostly nejrychleji, a to o 13,6 %. Za Londýnem následuje jihovýchodní (průměrná cena 306 000 liber) a východní Anglie (265 000 liber). Nejlevnější jsou nemovitosti na severovýchodě, kde za ně kupující v průměru zaplatí 124 000 liber.

Ceny po referendu

Většina expertů předpokládá pokles růstu cen nemovitostí v nejbližších měsících – pokles růstu, tedy nikoliv pokles cen. V tento moment nicméně obě strany – prodávající a kupující – zaujaly vyčkávací pozice. Zdá se, že ceny se drží přibližně na předreferendové úrovni (přesná data za červenec ještě nejsou známa), nicméně počet transakcí poklesne (počet prodejů klesal již před referendem). Z jasného "sellers market" se trh dostává do rovnovážnější pozice.

Situaci výrazně pomáhá také zvolení nové vlády vedené Theresou May. Bank of England tak dokonce upustila od předpokládaného snížení úrokových sazeb, které jsou již tak na rekordně nízké úrovni 0,5 %. V budoucnu je nicméně možné, že se sazba sníží na polovinu, a pomůže tak realitnímu trhu.

Z dlouhodobého pohledu je samozřejmě podstatný další politický a ekonomický vývoj Velké Británie před a po faktickém Brexitu. Pokud se zaměříme čistě na samotný realitní trh, tak důležitým faktorem je aktuální nedostatek nemovitostí a nové výstavby, který způsobuje převis poptávky nad nabídkou i v oblastech mimo centrální Londýn – tedy v oblastech s lokální poptávkou.

Podle poradenské společnosti PwC se růst cen v roce 2016 zpomalí asi na 3 % a v roce 2017 dále na 1 %. Poté by se situace opět měla začít zlepšovat, ze začátku se růst v roce 2018 zrychlí přibližně na 4 %.

Podle odhadů společnosti PwC budou v roce 2018 průměrné ceny nemovitostí ve Velké Británii asi o 8 % nižší, než kdyby Británie zůstala v Evropské unii. Přesto však tato čísla budou o 8 % vyšší než v roce 2015.

Předpokládaný dopad Brexitu se různí v závislosti na regionu. V roce 2018 bude například v Londýně průměrná cena nemovitostí asi o 60 000 liber nižší, než by byla při setrvání Británie v EU, zatímco ve Skotsku činí předpokládané snížení jen 10 000 liber a v severovýchodní Anglii 8 000 liber.

Richard Snook, hlavní ekonom ze společnosti PwC, uvedl čtyři důvody, proč Brexit povede ke krátkodobému zpomalení růstu cen: menší zájem o investice v zahraničí, nejistá budoucnost občanů EU trvale žijících v Británii, pokles důvěry spotřebitelů a problémy v bankovním sektoru.

Od roku 2018 se však můžeme těšit na postupné zlepšování. Nezávisle na členství Británie v EU bude Londýn i nadále jedním z kulturních center světa, atraktivním i pro zahraniční investory. Navíc není možné ze zpomalení vinit pouze Brexit – svým dílem přispěl také závratný růst cen v posledních několika letech.

Doporučujeme | V naší nabídce naleznete více než 6000 nemovitostí po celém světě Kompletní nabídka

Chci dostávat nabídky a novinky o zahraničních realitách zdarma přímo na můj e-mail:
Jazyk: