Počet neprodaných nemovitostí ve Španělsku se výrazně snížil

Španělský realitní trh byl jedním z nejvíce postižených ekonomickou krizí a od roku 2009 byla země zaplavena velkým množstvím neprodaných nemovitostí. Rok 2014 ovšem přinesl velmi pozitivní změny a počet neprodaných nemovitostí ve Španělsku klesl o 40 %.

Předpokládá se, že se situace bude i nadále zlepšovat a v příštím roce by mělo být na trhu k mání přibližně 563 000 nemovitostí, což by bylo nejméně za posledních sedm let. Dá se předpokládat, že s přihlédnutím k rychlému tempu výstavby nových projektů se nadbytek nemovitostí udrží až do roku 2017.

Růst je tažen především zahraniční poptávkou

Změnu pomohl odstartovat obnovený zájem zahraničních investorů. Ti se během roku 2014 silně zaměřili nejen na turisticky oblíbené destinace u pobřeží, ale i na centra velkých měst ve vnitrozemí a v průběhu jednoho roku zvedli počet prodejů na trhu až o 31 %. Zatímco při celkovém pohledu na španělský trh s nemovitostmi představují zahraniční klienti 30 % z celkového počtu transakcí, v atraktivních lokalitách toto číslo závratně roste a například v některých částech Costa del Sol se pohybuje až okolo 90%. Je tedy patrné, že situace v různých lokalitách je velmi rozdílná.

Právě na Costa del Sol, ve „zlatém trojúhelníku“, který tvoří města Marbella, Benahavis a Estepona, je zájem zahraničních klientů největší a odhady naznačují, že až tři čtvrtiny z celkového počtu prodejů bylo uskutečněno díky zahraničním investorům.

Cizinci nakupují „za hotové“, zájem mají o nové projekty

Postupná stabilizace situace a cen přilákala na trh i mezinárodní instituce a investory, kteří by se mohli zaměřit na realizaci nových projektů v oblastech, kde je vysoká poptávka po nových nemovitostech. Zahraničním investorům také velmi usnadnilo cestu na španělský trh nedostatečné financování ze strany španělských bank a až 70% transakcí bylo provedeno zcela bez hypotéky.

Co se týče domácích klientů, ti se začínají orientovat hlavně na nemovitosti v hlavním městě, poptávka v Madridu se tak postupně vrací k normálním hodnotám a snižují se počty neprodaných nemovitostí. Podle odhadů specialistů klesne jejich počet do roku 2015 na pouhých 12 000, což je největší pokles (80%) od roku 2009.

Doporučujeme | V naší nabídce naleznete více než 6000 nemovitostí po celém světě Kompletní nabídka

Chci dostávat nabídky a novinky o zahraničních realitách zdarma přímo na můj e-mail:
Jazyk: