O jaké zahraniční reality měli Češi zájem v roce 2012

Koupě domu nebo apartmánu v zahraničí už pro Čechy není ničím neobvyklým. Pojďme se nyní podrobněji podívat, o jaké reality v zahraničí se Češi nejvíce zajímali v roce 2012.

Největší zájem je především o nemovitosti v turisticky atraktivních střediscích u moře a na horách. Ty jejich majitelé využívají pro vlastní rekreaci a často také k dalšímu pronájmu v době, kdy dům či apartmán sami nevyužívají.

Zdá se, že Češi jako vnitrozemský národ milují moře. Celých 70 % zájemců o reality v zahraničí se zajímalo o některou z přímořských lokalit. Pokud bychom porovnali jednotlivé země, vítězem je Chorvatsko. Na dalších příčkách se umístila Itálie, následovaná Španělskem. Rakousko se svými alpskými vrcholky se naopak stalo premiantem pro ty, kteří se zajímali o nemovitosti na horách.

Rellox je největším prodejcem zahraničních realit s působností v regionu střední a východní Evropy, v nabídce má nemovitosti v téměř třiceti zemích po celém světě. "Zájem je i o mimoevropské destinace. Na sedmém místě se umístily Spojené státy americké, o příčku níž Dominikánská republika," upozorňuje ředitel realitní kanceláře Rellox Jan Rejcha.

Pořadí zemí dle zájmu

1. Chorvatsko
2. Itálie
3. Španělsko
4. Rakousko
5. Francie

Zájem byl také ostrov Mauritius, který je často označovaný jako ráj na zemi. "Nejčastější prohlíženou nemovitostí mimo Evropu byl loni právě luxusní golfový rezort na Mauritiu," říká Rejcha.

Zajímavý je také údaj o typu nemovitostí, které lidé vyhledávají. Zatímco v první fázi se většina zájemců soustředí především na nabídku domů či vil, v konečném důsledku Češi dávají přednost pořízení apartmánu. To je dáno i tím, že byty a apartmány jsou cenově dostupnější pro širší okruh lidí.

Největšímu zájem byl o nemovitosti v cenovém rozmezí od 100 tisíc do 250 tisíc euro. "Do této kategorie se zařadilo 38 % kupujících," konstatuje Rejcha a dodává, že čtvrtina klientů v loňském roce pořídila nemovitost s cenou do 100 tisíc eur. "Přicházeli ale klienti, kteří měli zájem o luxusní nemovitosti v ceně vyšší než milion eur," doplňuje Rejcha.

Infografika

O jaké zahraniční reality měli Češi zájem v roce 2012 
» Infografika ke stažení ve formátu JPEG.

Doporučujeme | V naší nabídce naleznete více než 6000 nemovitostí po celém světě Kompletní nabídka

Chci dostávat nabídky a novinky o zahraničních realitách zdarma přímo na můj e-mail:
Jazyk: