Milionáři věří pozemkům, akciím, nemovitostem a start-upům

Čeští dolaroví milionáři nepropadají pesimismu a i přes situaci způsobenou koronavirem vidí současnou situaci jako příležitost. V oblasti investic své preference zásadně nemění. Vyplývá to z Wealth Reportu 2020, unikátního výzkumu o chování a názorech českých a slovenských dolarových milionářů, který každoročně připravuje J&T Banka.

Koronavirus ovlivnil prakticky všechny oblasti ekonomiky. Podle dolarových milionářů předčil všechny dlouhodobě zmiňované hrozby a přikládají mu největší vliv na tvorbu a udržení bohatství. Podobně jako v případě zahraničních milionářů i ti čeští za poslední rok rozmnožili svoje bohatství. Celosvětová pandemie ale ovlivnila i je – u třetiny z nich hodnota jejich majetku stagnovala.

Mezi nejzajímavější investice patří podle bohatých stejně jako v minulých letech stavební pozemky. V případě akcií výrazně převažuje preference těch zahraničních před tuzemskými (28 vs 10 %). Za velmi zajímavé z hlediska zhodnocení patří také start-upy. Pro milionáře je ale v těchto případech důležitá transparentnost podnikání a průhledná vlastnická struktura.

Do pětice nejatraktivnějších investic patří také rezidenční nemovitosti a zlato. Drahý kov je vnímaný jako volba, která by měla udržet hodnotu i v nejistých dobách, i tak se rezidenční nemovitosti v žebříčku udržely výše. A to i přesto, že jejich obliba meziročně mírně poklesla. Na předních místech se udržely i přes prudký růst cen a letošní riziko výpadku nájmů. Zajímavý výnos od rezidenčních nemovitostí stále očekává čtvrtina českých dolarových milionářů.

Další zájem o rezidenční nemovitosti pak mohou povzbudit dlouhodobě nízké úrokové sazby, neutuchající poptávka a nedostatek volných nemovitostí na realitním trhu. Příčinou je byrokratická a časová náročnost získání stavebního povolení. Česko se v této oblasti řadí na samý chvost evropských států. To na druhou stranu může zvyšovat atraktivitu rezidenčních nemovitostí v zahraničí.

V případě zahraničních realit se vedIe čistě investičních apartmánů může jednat o nemovitosti, u kterých vlastníci kombinují vlastní užívání s dalším pronájmem.

Doporučujeme | V naší nabídce naleznete více než 6000 nemovitostí po celém světě Kompletní nabídka

Chci dostávat nabídky a novinky o zahraničních realitách zdarma přímo na můj e-mail:
Jazyk: