Velký přehled rakouských lyžařských středisek

Rakousko je mezi českými lyžaři volbou číslo 1. Popularita rakouských svahů stále roste i proto, že v porovnání například s Francií toho mohou nabídnout mnohem více za menší cenu.

V Rakousku vás obvykle vyjdou levněji skipasy, lyžařské školy i jídlo v restauracích. Když k tomu přičtěte vysokou kvalitu služeb, rakouskou pohostinnost a moderní vleky srovnatelné s těmi francouzskými, zbývá už si jen vybrat, které konkrétní středisko navštívit. S tím vám pomůže náš přehled těch nejlepších z nich.

Alpbach – menší areál pro začátečníky

Úplní začátečníci by jistě nevyužili spletitou síť sjezdovek těch největších lyžařských oblastí, proto je mnohem lepší volbou Alpbach, který několikrát získal ocenění jako nejhezčí rakouská vesnice roku. I tady však čeká celkem 128 km upravených sjezdovek a 47 vleků. Lyžařský areál je totiž propojen se sousedním Auffachem v údolí Wildschönau.

Můžete využít služeb dvou lyžařských škol a v určitých týdnech mají děti do 15 let nárok na skipas zdarma. Šestidenní skipas pro dospělé stojí 221,5 €. Jinými menšími areály jsou například Niederau nebo Kühtai.

Saalbach – to nejlepší pro středně pokročilé

Propojené areály Saalbach a Hinterglemm nabízejí jeden z nejlepších systémů vleků a lanovek v Rakousku. Vesnice Saalbach má malebné centrum s tradičními kavárnami, bary a několika čtyřhvězdičkovými hotely. Opodál leží menší a klidnější Hinterglemm, který je vhodnější pro rodiny s dětmi.

Lyžuje se na svazích dvoutisícovek, které vesnice obklopují. Propojené svahy tvoří jeden velký okruh, který umožňuje celodenní jízdu po stále nových sjezdovkách. Od sezóny 2015/2016 je středisko díky propojení s areálem Fieberbrunn největší lyžařskou oblastí v Rakousku. Celkem je zde 270 km sjezdovek a 70 vleků. Šestidenní skipas vás vyjde na 250 €.

Alternativou pro středně pokročilé lyžaře je příjemná vesnička Ellmau v další rozsáhlé lyžařské oblasti SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental nebo čtyři lyžařské areály s 220 km propojených sjezdovek u Bad Gasteinu.

Lyžování pro náročné v areálu St. Anton

Lyžařský areál St. Anton je jedním z nejlepších resortů pro náročné lyžaře v Evropě. Místní sjezdovky označené modrou barvou by v jiných střediscích nepochybně byly červené. Zkušení lyžaři si tu však přijdou na své. Vybrat si můžete ze středně náročných i z velmi obtížných sjezdovek s boulemi do výše pasu.

Velkým lákadlem je také jízda volným terénem. Sjezd z Vallugy do Zürsu by si neměl nechat ujít žádný milovník adrenalinu. Krev vám rozproudí už jen to, že se s lyžemi kabinovou lanovkou na 2 811 metrů vysoký vrchol můžete nechat vyvézt jen v doprovodu průvodce.

Pokud by tyto strmé svahy pro někoho byly příliš velkou výzvou, může si skibusem zajet do nedalekého areálu Lech-Zürs. V celé oblasti Arlberg, včetně St. Antonu, platí společný skipas (šestidenní za 262 €), se kterým můžete využívat celkem 340 km sjezdovek.

Za jistou sněhovou pokrývkou do Söldenu

Sölden, kde se odehrávaly některé scény nejnovější bondovky Spectre, leží asi hodinu jízdy od Innsbrucku. Ve stejném údolí se o kousek dál nachází další středisko Obergurgl-Hochgurgl.

V Söldenu je celkem 33 vleků a 144 km skvěle propojených sjezdovek. Většina je středně náročná, je tu ale i spoustu freeridových možností. Díky dvěma ledovcům tady lyžařská sezóna trvá téměř celý rok a špatné sněhové podmínky jsou to poslední, čeho byste se u tohoto střediska měli bát. Kabinkovou lanovkou se dostanete až na vrchol Gaislachkogel do výšky 3 050 metrů. Šestidenní skipas stojí 269 €.

Sněhovou jistotu zaručuje i středisko Obertauern a celoročně otevřený ledovcový areál Hintertux.

Romantika v Kitzbühelu

Kitzbühel se nachází v pohoří Wilder Kaiser. Přestože se tu pravidelně koná nebezpečný závod Hahnenkamm, patří zdejší sjezdovky mezi ty nejméně náročné. Tato lyžařská oblast se 170 km sjezdovek a 51 vleky je rozdělena na dvě části: Kitzbüheler Horn a rozsáhlejší Hahnenkamm.

Autobus vás navíc může zavézt do nedalekého střediska SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental, čímž se nabídka rozšíří o dalších 280 km. Zakoupit si můžete buď levnější skipas platný jen ve středisku Kitzbühel (256 € na šest dnů), nebo speciální AllstarCard, která mimo jiné zahrnuje i SkiWelt.

Krásné středověké městečko Kitzbühel s mnoha luxusními hotely i celý areál patří mezi ty výjimečné lyžařské resorty, ve kterých si na své přijdou i nelyžaři. Dalšími skiareály, kde na vás dýchne romantická atmosféra, jsou Lech nebo Seefeld.

Noční život v Ischglu

Ischgl se kromě perfektně upravených sjezdovek proslavil také bohatou nabídkou après-ski, zahajovacími party i oslavami na závěr sezóny. V minulých letech tu vystoupili například Robbie Williams, Beach Boys, Tina Turner či Kylie Minogue. Ubytování je tu poněkud dražší než v jiných střediscích a klientela o něco starší než v St. Antonu, večírky jsou ale přesto divoké. Après-ski v chatách podél sjezdovek je oblíbené i ve střediscích St. Anton a Saalbach.

Areál Ischgl tvoří společně se švýcarským střediskem Samnaun lyžařskou oblast Silvretta Arena s 238 km sjezdovek všech stupňů obtížnosti. Šestidenní skipas vás vyjde na 240 €.

Obergurgl – nejlepší volba pro rodiny s dětmi

Díky nadmořské výšce 1 930 metrů je v Obergurglu vždy dostatek sněhu. Do tradičních, dobře fungujících hotelů této typické alpské vesnice se každoročně vrací spoustu spokojených zákazníků. Pro rodiny s dětmi je toto klidné místo téměř bez aut jako stvořené.

Začínající lyžaři se mohou základy naučit v některé z lyžařských škol. Nevýhodou je snad velikost areálu. Je sice propojen s výše položeným Hochgurglem, dohromady však nabízejí jen 110 km sjezdovek a 24 vleků. Pokud vám ale nevadí sjet stejnou sjezdovku i vícekrát za den, je i taková nabídka dostatečná. Šestidenní skipas stojí 268,00 €.

Cvičné svahy pro začátečníky a lyžařské školy nabízejí také střediska Alpbach a Westendorf.

Mayrhofen – ráj snowboardistů

Lyžařské středisko nad městečkem Mayrhofen je hojně navštěvováno kvůli jednomu z nejlepších rakouských snowparků a širokým sjezdovkám s čerstvým prašanem. Snowparky najdete i v areálech Nordkette u Innsbrucku, v Ischglu i na ledovci Pitztal.

Za 242 € si můžete zakoupit šestidenní Zillertaler Superskipass, který platí i v ostatních areálech v údolí Zillertal a se kterým tak můžete využít celkem 487 km sjezdovek. Z toho 159 km nabízí právě Mayrhofen. I tady je après-ski velmi populární. V dubnu se v Mayrhofenu například každoročně pořádá hudební festival Snowbombing.

Levnější varianta v Söllu

Pro toho, kdo chce ušetřit, je v Rakousku spoustu kouzelných vesniček v malých areálech, které však nemohou nabídnout tak kvalitní služby jako větší střediska. Söll je součástí druhé největší lyžařské oblasti Rakouska SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental, a přesto tu lze najít ubytování za příjemné ceny. Levnější ubytování slibují také střediska St. Johann in Tirol a Kühtai.

Lyžuje se tu na 251 km propojených, převážně červených sjezdovek, které obsluhuje 90 vleků. Přes areály Westendorf a Kirchberg se navíc dostanete až do střediska Kitzbühel, čímž přibyde dalších 209 km, na kterých už ovšem platí jiný skipas. Šestidenní skipas v oblasti SkiWelt vás vyjde na 235 €.

Na rychlou dovolenou do Innsbrucku

Pokud nemáte čas plánovat a chcete být co nejdříve na sjezdovce, zvažte návštěvu Innsbrucku. Díky široké nabídce ubytování není problém najít volné pokoje ani na poslední chvíli.

Nejen že se jedná o jedno z nejhezčích rakouských měst s historickým centrem a úzkými dlážděnými uličkami, nad Innsbruckem se navíc rozkládá středisko Nordkette, ke kterému se z města dostanete za pouhých dvacet minut. Skipas (šestidenní za 222 €) platí na 250 km sjezdovek v devíti okolních areálech, jako je Axamer Lizum, Neustift nebo ledovec Stubai. Dopravu mezi nimi zajišťuje skibus zdarma.

A to není ani zdaleka vše

V našem výčtu bychom mohli pokračovat. V žádném případě nejde zapomenout na oblast Kaprun a Zell am See, která je mimořádně oblíbená již jen pro svoji výbornou dostupnost z České republiky. Vzdálenost z Prahy je cca 484 km z Brna pak cca 530 km. Díky ledovci Kitzsteinhorn zde můžete sjezdovky plynule nahradit koupelí v jezeře.

A další? Třeba Schladming, Zugspitze… Kterému středisku dáte přednost vy? 

Chcete si v některém z rakouských středisek vybrat nemovitost?

Doporučujeme | V naší nabídce naleznete více než 6000 nemovitostí po celém světě Kompletní nabídka

Chci dostávat nabídky a novinky o zahraničních realitách zdarma přímo na můj e-mail:
Jazyk: