TOSKÁNSKO – perla Itálie

Krásám Toskánska jsem poprvé podlehl před deseti lety. A od té doby se tam musím každý rok vracet. Má zvláštní kouzlo a působí jako magnet, kterého se nelze dostatečně nabažit. Krásná příroda s romantickými výhledy, řada historických měst a vesniček, výborné jídlo a víno. To všechno láká k návštěvě tohoto kraje v srdci Itálie.

Asi všichni si vybaví pohledy na zvlněnou krajinu plnou barevných polí, podél silnic se táhnoucí pravidelné aleje cypřišů a na vrcholech kopců malé staré vesničky uzavřené ve středověkých hradbách. Je to doslova pastva pro oči a objektivy fotoaparátů. V letním období bývají pole zbarvená dožluta – posetá slunečnicemi nebo do červena lány makovic nebo nekonečnými zelenými vinicemi. Jednu z nejkrásnějších vyhlídek, které jsem při putováním Toskánskem zažil, bych doporučil každému návštěvníkovi. Je to cesta samým středem tohoto kraje – jižně od Florencie se vydejte na vyhlídkovou jízdu trojúhelníkem středověkých měst St. GimignanoVolterra - Siena.

Právě město Volterra je jedno z nejtypičtějších historických měst, které stojí za návštěvu. Stojí na vrcholu vysokého kopce a je obklopené kamennými hradbami. Město je známé těžbou a zpracování alabastru. V jeho křivolakých uličkách najdete řadu uměleckých dílen a krámků, které z tohoto bílého materiálu vyrábí sochy, svícny, lampy a další umělecké předměty. Prvními zpracovateli sněhobílého alabastru zde byli již starověcí Etruskové. Z hradeb, které Volterru obepínají, je krásný výhled daleko do rozvlněné krajiny. Pokud jste fanoušky filmu Twilight, určitě byste měli Volterru navštívit – autorka knižní předlohy Stephenie Meyerová jam totiž umístila sídlo upířího rodu Volturi.

Toskánsko

Po krátké jízdě kopcovitou krajinou po silnici plné prudkých zatáček, stoupání a klesání, se dostanete na dohled další historické perle – městečku, které má přezdívku “Manhattan středověku” – St. Gimignano. Jak si tuto přezdívku vysloužilo, pochopíte už při prvním pohledu na něj, když se za nejbližším kopcem objeví silueta řady vysokých kamenných věží. Výhodná poloha v trojúhelníku mezi Florencií, Sienou a Pisou hrála roli v rozvoji města. Navíc v širokém okolí jsou zcela ideální podmínky pro pěstování drahého šafránu a vinné révy. I díky tomu místní šlechtické rody bohatly a stavěly si honosné paláce a obranné věže, které čněly do výšky a staly se již ve své době raritou a typickým znakem města. Z původních 72 se jich dodnes zachovalo 15.

Třetí z mého oblíbeného trojlístku středověkých lákadel Toskánska je město Siena, které leží asi hodinu jízdy na jih od Florencie. Je to jedno z nejzachovalejších evropských středověkých měst. Uchvátí vás množstvím historických a architektonických památek, cihlových paláců, kamenných věží, zdobených kostelů a krásnou okolní krajinou. Asi nejznámějším místem je zde velké kruhové náměstí Campo, na kterém se konaly tradiční koňské závody a dodnes, když máte štěstí, můžete zažít také strhující pochody vlajkonošů, kteří v kostýmech a za zvuku bubnů a trubek pochodují v kruhu kolem náměstí. Stačí si jen sednout na mírně se svažující kamennou plochu náměstí a pozorovat hemžení turistů i místních kolem.

Město bylo údajně založeno Senusem, což byl syn Rema, jednoho z dvojčat, která odkojila vlčice – a na několika místech proto najdete sochy vlčice, která je také vyobrazena ve znaku města. Ve skutečnosti však byla Siena v minulosti etruskou osadou, ze které se následně stala římská kolonie Saena Julia. Díky rozvinutému bankovnictví a obchodu s látkami se město ve středověku stalo jedním z nejvýznamnějších evropských měst.

Toskánsko

Při návštěvě Toskánska samozřejmě nezapomeňte na město, které se stalo v 15. století kolébkou renezance, kulturním centrem severní Itálie, město stovky věží na řece Arno, jehož symbolem se stala Michelangelova socha Davida. Florencie je jakousi severní bránou do Toskánska. Pokud toto romantické místo navštívíte, dejte si dostatek času nejen na návštěvu řady historických památek a galerií (samozřejmě nevynechejte galerii Uffizi, romantický “most zlatníků” Ponte Vecchio či dominantu města – chrám Santa Marie del Fiore), ale také na vychutnání atmosféry města třeba na zahrádce jedné z řady restaurací či kaváren.

Toskánsko je prostě místo, které musíte vidět alespoň jednou v životě. A zároveň je jasné, že u jedné návštěvy málokdo zůstane.

Text a foto: Milan Deutsch

Také vám učarovalo Toskánsko?

Podívejte se na nabídku bydlení v jedné z nejmalebnějších částí světa a žijte svůj sen pod toskánským sluncem.

Doporučujeme | V naší nabídce naleznete více než 6000 nemovitostí po celém světě Kompletní nabídka

Chci dostávat nabídky a novinky o zahraničních realitách zdarma přímo na můj e-mail:
Jazyk: