Skicirkus Saalbach-Hinterglemm roste do rozlohy i kvality

V Čechách lze v posledních letech poměrně snadno propadnout pocitu, že zimy už nejsou to, co bývaly. A skutečně, bílé Vánoce už dávno nepatří k samozřejmým kulisám konce roku, a to dokonce ani v případě, že je trávíme na horách.

Česká a moravská horstva s nadmořskou výškou jen zřídka kdy přesahující hodnotu 1000 m n. m. už nedokáží poskytnout záruku déle trvající souvislé sněhové pokrývky, a tak se za sněhem čím dál častěji vypravujeme na západ a na jih od našich hranic. Častou volbou bývá pro Čechy především Rakousko, které nabízí celou řadu špičkových lyžařských středisek.

Jedním z nejlepších lyžařských středisek tolik populárního Salcburska je Saalbach-Hinterglemm, jenž si skvělou pověst zaslouženě získal především díky špičkovým sjezdovkám, na nichž se dokonce pravidelně konají závody prestižního Světového poháru v alpském lyžování. Jsou to tratě světové úrovně, mezi ty vůbec nejoblíbenější pak určitě patří široký pětikilometrový sjezd z Asitzu do střediska Leogang.

Z nabídky sjezdovek, která díky propojení se sousedním Fieberbrunnem od sezóny 2015/16 dosahuje bezmála 300 kilometrů, si prostě musí vybrat každý. Zmiňovaný Fieberbrunn přitom do portfolia sjezdů pro náročné přidal i parádní volné terény, což není zdaleka ve všech rakouských střediscích pravidlem.

Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn

Lyžařská aréna Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn nabízí upravené sjezdovky, moderní lanovky a vleky, ale i další nabídku sportu a zábavy. Na interaktivní mapě se můžete informovat nejen o jednotlivých sjezdovkách, lanovkách a vlecích, ale i restauracích a dalších službách.

Výška už nerozhoduje

Vrcholky kopců nad městečky Saalbach a Hinterglemm jsou přitom třeba v porovnání s nedaleko ležícím lyžařským areálem na ledovci Kitzsteinhorn vlastně docela nízké. Většinou dosahují maximálně 2000 metrů, což by podle nejednoho odborníka na globální oteplování mělo pro lyžařské středisko znamenat nejistou budoucnost. A přitom právě Saalbach s lyžařským terénem položeným v nadmořské výšce 830 – 2096 m n. m. je skvělým příkladem toho, že samotná nadmořská výška dnes nehraje v kvalitách lyžařského střediska tak zásadní roli, jak se až doposud předpokládalo.

Saalbach Hinterglemm

Důležitější jsou klimatické podmínky, které s nadmořskou výškou vždy nemusí nutně souviset, ale především technologické vybavení areálu. “Alfou a omegou dnešního lyžařského byznysu je umělé zasněžování,” říká ředitel Asociace horských středisek ČR Libor Knot. Možnost vyrábět na sjezdovkách sníh, i když z nebe nic nepadá, už je dnes více méně samozřejmostí prakticky ve všech moderních lyžařských areálech, nicméně tím, co ty nejlepší střediska odlišuje od průměru, je podle Libora Knota schopnost nastříkat co nejvíc umělého sněhu v krátké době a vytvořit tím včas ideální podklad pro přírodní sněhovou nadílku.

A právě v tomto jsou snowmakers, tedy pracovníci obsluhující systém technického zasněžování, lyžařského komplexu Saalbach-Hinterglemm evropskou první ligou. Že k nezbytnému zázemí “první ligy" patří špičkové technologie, asi není nutné zdůrazňovat.

Skicirkus Saalbach-Hinterglemm-Leogang, který je už druhou zimu lanovkami napojen také na středisko Fieberbrunn, dnes disponuje téměř tisícovkou sněžných děl! V praxi to znamená, že technickým sněhem lze pokrýt až 90 % sjezdovek, jež jsou díky tomu běžně v provozu od konce listopadu do poloviny dubna. V posledních třech letech tu lyžařská sezona v průměru trvala 133 dní.

Skicirkus Saalbach Hinterglemm

Komfort na prvním místě

Vedle dokonalého systému technického zasněžování má Skicirkus Saalbach-Hinterglemm-Leogang trumfy v rukách také díky nadprůměrně pohodlnému přepravnímu parku. Moderní, často vyhřívané sedačkové lanovky a kabiny s wi-fi připojením jsou dnes sice v nejluxusnějších lyžařských areálech samozřejmostí, přesto, vyzkoušeny na vlastní kůži, znovu potěší.

Hlavním centrem zábavy odehrávající se mimo sjezdovky je Saalbach s bohatým aprés-ski životem a nástupními stanicemi lanovek přímo v centru města. Toužíte-li večer vyrazit na diskotéku, odpoledne zajít do kavárny nebo se třeba mrknout do obchodu po nějakém tom lyžařském oblečení, měli byste bydlet právě tady.

Saalbach

Také odpolední aprés-ski, jen tak na hodinku, ještě v lyžákách, vás nejspíš zavede do míst, odkud vzhůru vyrážejí lanovky Bernkogelbahn nebo Kohlmais. A v případě, že večerní party raději obětujete brzkému vstávání za účelem pátrání po doposud neprojetých bílých pláních, budete za typické ski IN-ski OUT bydlení, jaké nabízejí residenční komplexi v oblasti Kohlmais, vyloženě vděční.

Plány vzhlíží k ledovci

Také Saalbach reaguje na aktuální tendence, jež velí propojovat stávající lyžařské areály do komplexů, které už jsou bez problémů schopny konkurovat i francouzským gigantům nabízejícím až 600 kilometrů lanovkami propojených sjezdovek.

Není žádným tajemstvím, že napojení tirolského Fieberbrunnu do populárního Skicirkusu bylo pouze první fází projektu, který se už brzy rozeběhne také na druhou stranu od Saalbachu – do Zell am See.

Zdejší lyžařský areál na Schmittenhöhe není rozlohou veliký, ale až ho gondola s mezistanicí spojí s údolím Glemmtal (ležícím v oblasti Saalbach), stane se hodně atraktivním místem. Zell am See je už dnes jednou z nevyhledávanějších dovolenkových destinací Rakouska, za což bezpochyby může lyžařsky super atraktivní ledovec Kitzsteinhorn a celoročně vyhledávané jezero Zeller See. Právě na něj se můžete i při lyžování podívat z vrcholu již brzy připojeného areálu Schmittenhöhe, uděláte-li si ze Saalbachu parádní lyžařský výlet.

Saalbach Hinterglemm

Photo: © TVB Saalbach Hinterglemm

Doporučujeme | V naší nabídce naleznete více než 6000 nemovitostí po celém světě Kompletní nabídka

Chci dostávat nabídky a novinky o zahraničních realitách zdarma přímo na můj e-mail:
Jazyk: