Ski Arlberg: Největší v Rakousku a TOP 5 na světě

Arlberg je po právu považován za kolébku alpského lyžování. Ski Arlberg je největší propojenou lyžařskou oblastí v Rakousku a s celkem 305 km propojených sjezdovek a 87 lanovkami a vleky patří mezi TOP 5 na světě. Krom toho si pečlivě udržuje status exkluzivního střediska vyhledávaného náročnou klientelou.

Jen málo míst na starém kontinentu může nabídnout takové podmínky pro sjezdové lyžování a ostatní zimní aktivity, jako tato část Rakouska. Pro nás všechny, vyznavače zimních sportů, představuje Ski Arlberg skutečný ráj.

Jistota sněhu a skvělých zážitků

Hory klenoucí se na východ od Bodamského jezera lákají návštěvníky především bohatou sněhovou nadílkou. Ostatně v oblasti mezi velkým a malým Walsertalem údajně každý rok napadá nejvíce sněhu v celých Alpách. Nevěříte? Podívejte se na spektakulární fotografie ze světoznámých lyžařských středisek Sankt Anton am Arlberg a Lech/Zürs a snadno pochopíte.

Co je příčinou nadstandardně bohatých sněhových srážek v této oblasti? Oblačnost, která sem přichází zpravidla ze severozápadu, se nad Bodamským jezerem nasytí vodou, ztěžkne a přes vrcholky arlberského masivu, místy dosahujících až 3000 metrů, už se jí nechce. Svůj náklad proto velmi často uvolňuje právě nad pohořími Bregenzerwald a Arlberg.

Středisko Lech/Zürs snoubí luxus s příjemně poklidnou atmosférou

Co v lyžařském světě znamená pojem Lech/Zürs asi tušíte. Exkluzivní středisko nacházející se bezprostředně za legendárním St. Antonem charakterizuje vysoká koncentrace finančně výtečně zajištěných hostů, kteří touží po luxusním bydlení tak trochu stranou lyžařské veřejnosti, ale zároveň jim stále záleží na super kvalitním lyžařském vyžití.

A právě to je v oblasti St. Anton-Lech-Zürs doslova grandiózní, neboť zahrnuje kvalitně připravené sjezdovky, ale také ježdění v hlubokém, nejlépe nikým nedotčeném prašanu. Přesně to dělá lyžování v Lechu a v sousedním Zürs tak jedinečným.

Warth – útulná alpská obec s propojením na další lyžařská střediska

Z malé alpské obce Warth se postupně stala jedna z nejdůležitějších arlberských turistických oblastí. Lyžařský areál nad obcí Warth profituje ze standardně velmi bohaté sněhové nadílky a zejména z propojení s dalšími lyžařskými středisky v rámci Ski Arlberg. Warth a Lech po silnici dělí pouhých pět kilometrů, přes kopec ještě o něco méně.

Naprostá většina sjezdovek střediska Warth/Schröcken má severní expozici, takže přestože mají nejvyšší vrcholy areálu „jen“ okolo 2000 m, mají tu prohlášení o „sněhové jistotě“ poněkud jinou váhu, než tomu bývá v ostatních areálech s podobnou nadmořskou výškou. Považte, středisko má v současnosti jen minimální technické zázemí pro výrobu umělého sněhu. Prostě proto, že ho nepotřebuje. Během zimních měsíců tu v úhrnu napadne 11 metrů sněhu. Lyžařská sezona tu protoje v plném prosudu od začátku prosince až do Velikonoc.

Do nedávna měl areál Warth/Schröcken tři nástupní místa. Za hlavní je považováno parkoviště u Sport-hotelu Steffisalp přímo ve vesnici Warth, odkud vyjíždí sedačková lanovka Steffisalp Express. O kousek dál, cestou na Schröcken, sjíždí až k silnici další sedačková lanovka, tomu místu se říká Jägeralp, a třetí údolní stanicí areálu je Hochtannbergpass. Odsud vyjíždí na Saloberkopf (2050 m) sedačka Salober Jet, v jejímž okolí najdete nejprudší sjezdovky celého areálu. Dnes ale můžete do Warth přijet na lyžích i z Lech/Zürs. A samozřejmě se vydat i opačným směrem.

V roce 2017 bude dokončena výstavba lanovky Dorfbahn Warth a přilehlých sjezdovek, které umožní vyrazit od prahu vašeho domova ve Warthu do celé oblasti Ski Arlberg na lyžích. Plán nové lanovky Dorfbahn ke stažení v pdf ZDE.

V roce 2018 bude také dokončený nový apartmánový komplex 4*S Apart-Hotel PURE Warth-Arlberg, který se nachází přímo u sjezdovek a lanovek v nadmořské výšce 1.540 m n.m. a představuje ideální vstupní bránu do Ski Arlbergu. Více informací o projektu naleznete na www.pure-arlberg.cz.

2013: Warth definitivně zamířil mezi lyžařskou extratřídu

Během zimní sezony 2013/2014 byla dokončena významná investice, která lyžařský areál Warth/Schröcken posunula do kategorie světové extratřídy. Od podzimu roku 2013 jej totiž kabinková lanovka Auenfeldjet propojila se sjezdovkami lyžařského střediska Lech/Zürs, což se pro Warth stalo mimořádně důležitou událostí. „Na pomezí Arlbergu a Bregenzerwaldu se nám povedlo to, co se v jiných regionech často nedaří. A jsme na to pyšní,“ říká o vzniklém spojení s neskrývanou dávkou radosti Andrea Masal z Vorarlberské turistické centrály. Dříve poněkud odlehlé údolí totiž tímto počinem po všech stránkách výrazně stouplo na ceně.

To ostatně dokazuje velký zájem turistů ze Švýcarska, kteří jsou ve Warthu za Němci a domácími Rakušany třetími nejčastějšími hosty. Co Švýcary na kdysi opomíjeném rakouském středisku tolik láká? Samozřejmě krátká dojezdová vzdálenost, ale především fantastické lyžařské podmínky, kvalitní služby a při tom všem stále nižsí ceny, než na jaké jsou zvyklí doma, ve švýcarských Alpách.

V jednotlivých střediscích jsou nadále k dostání skipasy platné pouze na „jejich straně hor“, k nim ale přibyl Ski Arlberg Skipass opravňující lyžaře k užívání lanovek v celé nově propojené oblasti.

2016: propojení Warthu se St. Anton am Arlberg

V letošním roce byla dokončena obrovská investiční akce v přepočtu za 1,2 miliardy Kč směřovaná do výstavby nových lanovek. Díky zbrusu nové gondole Flexenbahn zajíšťující pro změnu propojení mezi areály Zürs a Stuben, a také dalším investicím v okolí St. Christoph, se oblast Ski Arlberg stala s 305 kilometry sjezdovek a 87 lanovkami největší propojenou lyžařskou oblastí v Rakousku. Vše, co nabízí St. Anton am Arlberg, Lech/Zürs, Stuben, St. Christoph i Warth/Schröcken, se dnes skutečně dá projet, aniž byste museli vyzout lyže.

2018: Další nové investice a lanovky

Rok 2018 přinese oblasti další investice ve výši opětovně přesahující jednu miliardu korun do výstavby nových lanovek. V plánu je propojení St. Antonu a oblasti Kappl-Paznauntal. Ski Arlberg se dále rozroste a nabídne cca 350 km propojených sjezdovek. Podrobnější informace v německém jazyce naleznete ZDE. Již tak vysoký kredit oblasti Ski Arlberg tak ještě vzroste.

Letní sezona v Arlbergu

Bylo by ale chybou omezovat se pouze na zimní sezonu. Arlberg má co nabídnout i v létě. Vedle jedinečných zážitků z pěších nebo cyklistických výletů si můžete zahrát golf na hřištích lemovaných majestátnými vrcholky hor. Nejbližší golfové hřiště je nově otevřený Golf Club Lech nacházející se v nadmořské výšce 1.500 metrů. Slogan „Golf na nejvyšší úrovni“ tak dostává další významový rozměr.

Jak je to s dostupností z České republiky

V porovnání se středisky v okolí Salzburgu nebo Innsbrucku může tato část Rakouska připadat poněkud vzdálenější, ale už první návštěva Warthu vás přesvědčí, že to s dopravní dostupností nebude nijak složité. Z Prahy se dostanete do Warthu za necelých sedm hodin. Pokud bude menší provoz, tak dokonce do šesti hodin, což je obdobný dojezdový čas jako například z Prahy do hojně navštěvovaného Söldenu. Navíc je možné zvolit trasu přes Norimberk a Ulm, čímž je možné se vyhnout dopravním komplikacím, které občas hrozí u Mnichova.

Pozn.: Pokud pojedete po dálnici vedoucí od Innsbrucku na Bregenz a dále cestou na Zürs a Lech, může se stát, že v zimě se tudy do Warthu nedostanete. Okresní silnice L 198 Lechtalstraße může být kvůli množství sněhu uzavřená. V takovém případě byste museli pokračovat až do Bludenz a horský masiv přejet přes Faschinajoch. Aktuální silniční informace naleznete ZDE.

37 lyžařských oblastí na jeden skipas

Při delších pobytech ve Warthu se vedle Ski Arlberg Skipassu (propojení s Lech/Zürs) může hodit také 3taeler skipas, který platí pro celkem 168 lanovek a vleků v 37 lyžařských oblastech Bregenzerwaldu, Großes Walsertalu, Tyrolského Lechtalu a Balderschwangu (Allgäu – Německo). Dohromady mají tyto oblasti 521 km sjezdovek, lanovkami pochopitelně propojené nejsou, ale zajet si na den do jiného střediska může být během týdenní dovolené nebo o prázdninách příjemným zpestřením. Detailnější informace jsou k dispozici na internetových stránkách www.3taeler.at.

Doporučujeme | V naší nabídce naleznete více než 6000 nemovitostí po celém světě Kompletní nabídka

Chci dostávat nabídky a novinky o zahraničních realitách zdarma přímo na můj e-mail:
Jazyk: