Reality - Rakousko

Nadcházející zimní sezóna potvrzuje vzrůstající zájem českých občanů a firem o investice do rakouských nemovitostí. Shrňme si tedy základní informace a trendy o realitních investicích u našich jižních sousedů.

Nejprve si ujasněme základní pravidlo: čeští občané – fyzické osoby - mohou nakupovat rezidenční nemovitosti v Rakousku na své jméno. Nebylo to tak vždy a z minulosti zůstavají u některých potentciálních zájemců pochybnosti. Před vstupem České republiky do EU bylo podmínkou úspěšného převodu vlastnictví nemovitosti založení právnické osoby v Rakousku a realizace koupě nemovitosti na tuto firmu. Vstupem ČR do EU se tyto restrikce pro české občany změnili, respektive již je nelze na české občany aplikovat. Důvodem změny je garance volného pohybu kapitálu v rámci EU (kromě nově přistupujících zemí, které si vymínili výjimky), což platí také pro investice do nemovitostí. V principu je tedy český kupující nemovitosti roven rakouskému kupujícímu.

V Rakousku, aby věci nebyly tak jednoduché, ovšem vstupují do hry také jednotlivé spolkové země – Tirol, Salzburg apod., jejichž úřady u některých nemovitostí požadují, aby kupující měl na dané adrese trvalé bydliště, nebo požadují, aby kupující nevyužíval nemovitost jako rekreační objekt. Tyto restrikce se ale týkají pouze některých nemovitostí. V každém případě je vhodné realizovat koupi prostřednictvím vybrané realitní firmy a notáře, kteří mají informace o konkrétních nabízených nemovitostech a jsou schopni zabezpečit převod vlastnictví v souladu se zákony.

Jak se kupuje
Česká republika sdílí s Rakouskem společnou habsburskou byrokratickou minulost - proces koupě nemovitosti v Rakousku je tedy obdobný tomu našemu. V momentě, kdy si vyberete vhodnou nemovitost ke koupi, realitní poradce ve spolupráci s notářem Vám připraví podklady o dané nemovitosti a připraví návrh smlouvy. Je poměrně běžné, že ještě před podpisem kupní smlouvy je podepisována tzv. nabídka ke koupi, kdy se obě strany – kupující a prodávající zavazují realizovat převod vlastnictví do určitého termínu. Při jejím podpisu budoucí kupující neskládá žádnou zálohu, nicméně plnění závazků je již možné na druhé straně soudně vymáhat. Vlastní kupní smlouva je podepisována na místě u notáře. Návrh na zápis vlastníka do katastru nemovitostí je podáván po podpisu smlouvy a vklad je proveden již do cca 2 – 4 týdnů od podání návrhu (v rychlosti má rakouská byrokracie oproti české mírně navrch).

Budoucí kupující musí při realizaci koupě nemovitosti počítat s jednorázovými daněmi a poplatky, které s koupí souvisí. Na rozdíl od České republiky, je v Rakousku plátcem daně z převodu nemovitosti kupující. Tato daň činí 3,5% z kupní ceny nemovitosti (bez ceny vnitřního vybavení). Kupující dále platí výlohy na zápis vlastníka do katastru ve výši 1% z kupní ceny. Notář si naúčtuje za své služby cca 2% (plus DPH) z kupní ceny. Role notáře je v Rakousku nezastupitelná, notář připravuje kupní smlouvu a ručí za dodržení náležitostí převodu vlastnictví. Platba kupní ceny probíhá také přes účet notáře.

Je dobré zmínit, že výše uvedený systém plateb kupní ceny a souvisejících poplatků se vztahuje nejen na starší nemovitosti (tzv. z druhé ruky), ale také na novou výstavbu. I u nové výstavby jsou notáři (či advokátní firmy) garanty převodu peněz. Peníze nejdou na účet developera, ale jsou deponovány na neutrálním účtě, takže kupující má jistotu bezpečného převodu peněz. Z tohoto důvodu rakouští developeři často neposkytují kupujícím bankovní garance. Také u nové výstavby jsou platné výše uvedené jenorázové poplatky a daně.

Reality Rakousko
Rakouský trh je zajímavý pro české investory zejména díky svým nemovitostem v blízkosti lyžařských středisek. V Rakousku je několik vyhlášených lyžařských oblastí – v mnoha z nich se konaly lyžařské světové šampionáty a jsou cílem turistů z celého světa (raději řekněme z Evropy). Kupující si tedy mohou vybírat cílový region, podle svých osobních preferencí. Nejoblíběnější jsou střediska v blízkosti ledovců – jednak tyto areály poskytují vynikající sportovní podmínky a za druhé je zde větší možnost využitelnosti nemovitosti v průběhu celého roku – což obecně také znamená vyšší hodnotu ( a cenu) nemovitosti. V posledních letech byla také v blízkosti lyžařských center vybudována krásná golfová hřiště s výhledem na štíty hor a patří sem také další letní aktivity (rafting, hiking apod.) , což dává majitelům nemovitostí možnost celoročního využití nebo pronájmu.

Z řad českých občanů je největší zájem o oblast Kaprun / Zell am See. Toto známé lyžařské středisko má pro českého zájemce řadu výhod – je to nejbližší areál s ledovcem ze směru od ČR (cesta z Prahy trvá cca 5-6 hodin jízdy), v místě je jezero Zeller See, golfové hřiště, možnosti pro horské tůry a alpinismus. Kaprun patří historicky k prvním oblastem, kterou začali Češi objevovat začátkem devadesátých let a region tudíž dobře znají, navíc je zde široká nabídka nemovitostí (od garsoniér, apartmánu, domů až po penziony a hotely). Oblíbené jsou ovšem i další střediska, jako např. Schladming, Zillertal apod.

Pro názornost si uveďme některé příklady nabízených nemovitostí:

Reality Kaprun / Zell am See:
- Kaprun, starší apartmán, 39 m2, cena 70,000 EUR
- Kaprun, starší apartmán, 70 m2, cena 195,000 EUR
- Kaprun, novostavba, apartmán, 59 m2, cena 177.000 EUR
- Zell am See/Schuttdorf, apartmán, 30 m2, cena 65,000 EUR
- Zell am See, starší apartmán, 92 m2, 198,000 EUR
- Kaprun, dům, 518 m2, cena 480.000 EUR

Reality Zillertal / Hintertux
- Finkenberg / Mayrhofen, starší apartmán, 68 m2, cena 168.000 EUR
- Koenigsleiten, starší apartmán, 30 m2, cena 62.500 EUR
- Vorderlanersbach, rodinný penzion, cena 750.000 EUR
- Hochkrimml, novostavba, dům, cena 344.750 EUR

Reality Schladming
- Schladming, starší apartmán, 45 m2, cena 145.000 EUR
- Ramsau Am Dachstein, starší apartmán, 40 m2, cena 77.400 EUR
- Schladming, apartmánový dům se čtyřmi apartmány, cena: 620.000 EUR
- Grobming, penzion, cena 390.000 EUR

Reality Saalbach / Hinterglemm
- Saalbach, novostavba, apartmán, 78 m2, cena 209.000 EUR
- Saalbach, starší apartmán, 43 m2, cena 85.000 EUR

Reality Wildkogel
- Neukirchen, starší apartmán, 50 m2, cena 89.000 EUR
- Neukirchen, dům, 150 m2, cena: 369.000 EUR

Cena konkrétních nemovitostí závisí samožřejmě zejména na jejich poloze – zejména pak na blízkost k sjezdovkám ski-busu, službám apod. Starší nemovitosti jsou většinou prodávány včetně vybavení, takže výsledná cena odráží také kvalitu inventáře. Největší zájem je o menší byty, velikosti garsoniéry, 1+1, nebo 2+1 v pěší vzdálenosti na lanovky nebo alespoň na ski bus. Ceny začínají již od cca 60,000 EUR, těchto bytů je ale málo a kupující musí v této cenové hladině pečlivě vybírat. Poměrně široká je nabídka kvalitních apartmánů v ceně od 80.000 do 200.000 EUR. Součástí je obvykle také společná lyžárna a parkovací místo (někde také společná sauna a společný bazén).

Celkově je v Rakousku spíše širší nabídka nemovitostí „z druhé ruky“ než nových projektů. Nutno zdůraznit, že i starší nemovitosti jsou zpravidla ve velmi dobrém stavu – jak celé domy , tak i jednotlivé apartmány – což lze pravděpodobně přičíst rakouské pečlivosti.

Rakouské nemovitosti v lyžařských regionech jsou cílem investorů z mnoha zemí. Češi představují jednu z nejrychleji rostoucích skupin. V Rakousku investují také Němci, Angličané, Holanďané a v oblasti tzv. top class nemovitostí také Rusové a samozřejmě také samotní Rakušané. Tento zájem dává majitelům nemovitostí dobré předpoklady pro likviditu nemovitosti, v případě že se rozhodnou ji prodat – samozřejmě v případě kvalitních nemovitostí.

Rakouský realitní trh je také poměrně bohatý, co se týká příležitostí investic do komerčních nemovitostí. Zájemci mohou investovat do koupě menších apartmánových domů, středně velkých penziónů s kapacitou pro cca 30 osob a s vlastní restaurací, až po velké ubytovací komplexy a hotely. Legislativní podmínky investic do komerčních nemovitostí jsou obdobné jako u rezidenčních nemovitostí, nutné je ovšem dbát všech povinností při provozu objektu.

Rakousko představuje pro české občany nesporně jednu z nejzajímavějších destinací pro investice do zahraničních nemovitostí. Obrovskou výhodou rakouských destinací je jejich snadná a rychlá dostupnost z České republiky. Navíc poskytují milovníkům sjezdového lyžování neporovnatelně lepší lyžařské podmínky - mnohdy celoročně - a s větší nabídkou služeb za srovnatelné ceny jako v ČR.

Mgr. Jan Rejcha
ředitel
Rellox s.r.o.

Doporučujeme | V naší nabídce naleznete více než 6000 nemovitostí po celém světě Kompletní nabídka

Chci dostávat nabídky a novinky o zahraničních realitách zdarma přímo na můj e-mail:
Jazyk: