Přehled turistických oblastí ve Švýcarsku, které cizincům umožňují koupi nemovitosti

Spousta lidí sní o vlastní nemovitosti v lyžařském středisku v Alpách, kde by pravidelně mohli trávit dovolenou. Jednou z variant může být pořízení nemovitosti ve Švýcarsku, které cizincům koupi nemovitosti umožňuje.

Vzhledem k tomu, že se však jedná o konfederaci, má každý z 26 kantonů vlastní vládu a zákony. Proto je švýcarský realitní trh známý svou složitostí a přísnou regulací. Další zpřísnění pravidel pro zahraniční majitele nemovitostí ale před časem švýcarská vláda zamítla.

Cizinci si nemovitost v zemi nejlepších alpských středisek pořídit sice mohou, ale musí se řídit omezeními na celostátní, regionální a místní úrovni. Ta se vztahují například na místo, kde se nemovitost nachází, nebo na její typ. Zahraniční vlastníci mohou svou nemovitost využívat po dobu 6 měsíců v roce. Nemovitost nelze koupit jménem společnosti.

Na základě zákona Lex Koller (text v němčině) byl zaveden systém povolení, kvůli kterému si cizinci mohou pořídit jen určité nemovitosti s obytnou plochou do 200 m2. Zákon Lex Weber neumožňuje výstavbu dalších rekreačních nemovitostí v obcích, kde tyto nemovitosti již tvoří 20 % zástavby.

Aby člověk ve Švýcarsku mohl žít, pracovat a trávit důchod, musí požádat o povolení k pobytu. S ním se okruh dostupných nemovitostí značně rozšíří. Jinak se zahraniční kupující dostanou pouze k nemovitostem v turistických oblastech. Ve většině lyžařských areálů tedy koupě umožněna je, jelikož do turistických oblastí spadají. Týká se to kantonů Bern, Graubünden, Obwalden, Uri, Valais a Vaud.

Koupě nemovitosti v kantonu Bern

V kantonu Bern může být cizincům prodáno jen 50 % apartmánů v každé budově. V resortu Grindelwald musí cena kupované nemovitosti přesahovat 750 000 CHF. V obcích Wengen a Lauterbrunnen si zahraniční kupující nemohou pořídit chalet, ale jen apartmán. V alpské vesnici Mürren se trh s nemovitostmi cizincům zcela uzavřel. Ve středisku Gstaad se na cizince žádná místní omezení nevztahují.

Koupě nemovitosti v kantonu Graubünden

V kantonu Graubünden leží resorty Arosa-Lenzerheide a Flims Laax Falera, kde se na zahraniční kupující nevztahují žádná místní omezení. Cizinci si mohou nemovitost pořídit i ve střediscích Davos, Klosters a St. Moritz, kde je ovšem nabídka velmi malá.

Koupě nemovitosti v kantonu Obwalden

Také ve městě Engelberg v kantonu Obwalden je nabídka nemovitostí pro cizince malá, ale nevztahují se na ně žádná místní omezení.

Koupě nemovitosti v kantonu Valais

V kantonu Valais nesmí cizí státní příslušníci svou nemovitost (až na výjimky) 5 let od koupě prodat. Ve střediscích a obcích Saas Fee, Verbier, La Tzoumaz, Les Collons, Nendaz, Veysonnaz, Crans-Montana, Leukerbad, Anzére, Grimentz, Zinal, St. Luc, Chandolin, Champery, Les Crosets, Morgins, Torgon a Val d’Illiez nejsou žádná místní omezení. Zato pořídit si nemovitost v Zermattu je pro cizince v podstatě nemožné.

Koupě nemovitosti v kantonu Vaud

I v kantonu Vaud je nutné vlastnit nemovitost minimálně 5 let. V turistických a lyžařských střediscích Villars, Chateau d’Oex a Rougemont nejsou zavedena žádná místní omezení.

Pokud máte o koupi nemovitosti ve Švýcarsku zájem, kontaktujte nás. Rádi pro Vás najdeme vhodnou nemovitost.

Podívejte se také na nabídku nemovitostí v dalších alpských zemích/Podívejte se také na nabídku nemovitostí v dalších zemích:

Foto: Alexandre Zveiger/Shutterstock

Doporučujeme | V naší nabídce naleznete více než 6000 nemovitostí po celém světě Kompletní nabídka

Chci dostávat nabídky a novinky o zahraničních realitách zdarma přímo na můj e-mail:
Jazyk: