Po stabilizaci zachvátila řecký realitní trh nejistota

Po osmileté krizi se zdálo, že se situace na trhu s řeckými nemovitostmi konečně uklidnila. Ceny měly pomalu začít stoupat a začínal vzrůstat optimismus. Do ekonomiky, a tedy i na realitní trh, se však opět vrátila nejistota.

Podle řecké centrální banky poklesly ceny nemovitostí v posledním čtvrtletí roku 2016 o 0,6 %, což je o něco lepší než 5,1% pokles ve stejném čtvrtletí předchozího roku. V průběhu roku 2016 ceny klesaly nejméně v Aténách, a to o 0,4 %. Tato čísla nasvědčovala tomu, že se propad cen řeckých nemovitostí, který dosáhl až 40 %, konečně zastavuje.

Pokračující neshody mezi Řeckem a státy eurozóny a Mezinárodním měnovým fondem ohledně záchranného programu však řecké ekonomice rozhodně neprospívají. Podle posledních zpráv Evropské komise by řecká ekonomika po téměř 25% propadu za posledních osm let letos měla vzrůst o 2,7 %. Hlavní hybnou silou je vývoz a soukromá spotřeba, ovšem tempo růstu se od začátku roku značně zpomalilo, což souvisí právě s nejistotou spojenou se záchranným programem a dalšími faktory, jako je geopolitické napětí v této oblasti nebo uprchlická krize. Dále je v Řecku rekordní nezaměstnanost, která dosahuje přibližně 24 %, pokračují kapitálové kontroly a banky nepůjčují.

Všechny tyto negativní podmínky škodí řeckému realitnímu trhu. Mnoho mezinárodních investorů se sice o tamní trh zajímá, ale ve skutečnosti se nakonec uskuteční jen velmi málo transakcí. Od začátku roku navíc klesá i tento nezávazný zájem.

Doporučujeme | V naší nabídce naleznete více než 6000 nemovitostí po celém světě Kompletní nabídka

Chci dostávat nabídky a novinky o zahraničních realitách zdarma přímo na můj e-mail:
Jazyk: