Které nemovitosti v zahraničí jsou nejlepší investicí?

Neexistuje žádné všeobecné pravidlo, které by hovořilo o tom, že je určitý typ nemovitosti lepší investicí než jiný. Výběr nejvhodnější nemovitosti v zahraničí je výběrem konkrétní nemovitosti, v určitém čase a v určité lokalitě.

Návratnost investice (ROI) se v případě investic do nemovitostí v zahraničí skládá ze dvou základních zdrojů:

A) Zhodnocení nemovitosti v čase (rozdíl mezi kupní a prodejní cenou).
B) Příjmu z pronájmu.

Zastavme se nejprve u bodu A). Zhodnocení nemovitosti je v podstatě dané nabídkou a poptávkou po daném druhu realit v určité lokalitě. V některých oblastech je větší poptávka po domech, v jiných po bytech či apartmánech. Definici těchto oblastí nemůžeme vázat na celou zemi, ale spíše na konkrétní oblast – městskou čtvrť nebo mikroregion. Investor by měl brát v úvahu, zda kupuje nemovitost určenou pro trvalé bydlení, kde největší část poptávky tvoří místní obyvatelstvo, nebo zda kupuje rekreační nemovitost pro tzv. druhé bydlení, kde většinu poptávky tvoří lidé z jiných měst či přímo ze zahraničí. V obou případech je klíčové uvažovat o likviditě nemovitosti (možnosti dalšího prodeje).

Poptávka po primárním bydlení je závislá na několika faktorech: lokální demografické situaci, podnikatelskému a sociálnímu prostředí, místnímu územnímu plánování, přístupu k financování, cyklu realitního trhu a dalším lokálním podmínkám. Všechny tyto faktory ovlivňují, zda je výhodnější koupit jako investici rodinný dům nebo byt.

V případě rekreačních nemovitostí je poptávka ovlivněna lokálně podmíněnými faktory, jako je úroveň místního turistického ruchu, stabilně bezpečné podnikatelské a politické prostředí, zajištění plného servisu souvisejícího se správou nemovitostí tak, aby se majitel nemusel prakticky o nic starat atd.

Lidé v některých zemích preferují vlastnictví nemovitostí, v jiných dávají přednost nájemnímu bydlení. V prvním případě, pokud lidé nemovitosti vlastní, může mít investor problémy s pronájmem nemovitosti, ale na druhé straně ji může snáze se ziskem prodat. A naopak v zemích, kde převažuje pronajímání nemovitostí (jako například v Německu) nebude problém dosáhnout zajímavých zisků z pronájmu, ale likvidita nemovitosti přitom může být nižší.

Máte zájem o konzultaci při výběru a realizaci vhodné investiční příležitosti v nemovitostech? Kontaktujte nás

Doporučujeme | V naší nabídce naleznete více než 6000 nemovitostí po celém světě Kompletní nabídka

Chci dostávat nabídky a novinky o zahraničních realitách zdarma přímo na můj e-mail:
Jazyk: