Jakým směrem se vydají ceny nemovitostí ve Španělsku?

Klesající ceny španělských nemovitostí dosáhnou svého minima v roce 2012. V té době budou o 25 % nižší než v době před ekonomickou krizí, odhadla Bank of Spain ve své roční zprávě.

Španělská vláda oproti tomu tvrdí, že ceny už svého minima dosáhly a dále klesat nebudou. V současné době dosáhl pokles cen 15,4 %.

Podle barcelonského ekonoma a autora zprávy spořitelny CatalunyaCaix Josepa Olivera by měly klesnout ceny nových domů o dalších deset procent, čímž by se dostaly zpět na úroveň "rozumných a přístupných" průměrných cen, které se uplatňovaly v letech 1998 až 2003, před velkým boomem na trhu s nemovitostmi.

Oproti tomu José Blanco, ministr rozvoje, řekl, že ceny už se dostatečně přizpůsobily a je nepravděpodobné, že by se ještě více snížily. V některých oblastech už podle něj vzrostla i poptávka.

Podle zprávy CatalunyaCaix bylo na konci roku 2010 v zemi téměř 800 tisíc neprodaných domů, 85 % z nich bylo situováno na Středomořském pobřeží. V letošním roce bude dokončeno zhruba 150 tisíc nových domů, v roce 2012 by to mělo být 125 tisíc. To je pod vládním záměrem 138 tisíc, což mělo urychlit znovunastartování rozvoje.

Podle Bank od Spain od začátku krize poklesly investice do rezidenčních nemovitostí ve Španělsku o polovinu.

Doporučujeme | V naší nabídce naleznete více než 6000 nemovitostí po celém světě Kompletní nabídka

Chci dostávat nabídky a novinky o zahraničních realitách zdarma přímo na můj e-mail:
Jazyk: