Italská vláda zavádí vyšší DPH při nákupu nemovitostí

Italská vláda Maria Montiho se rozhodla podpořit upadající italskou ekonomiku. Opatření, které vláda přijala, ale bude mít značný dopad na ty, kteří by si v prosluněné zemi rádi pořídili nemovitost. Od začátku října letošního roku se zvedne DPH při nákupu nemovitostí od developerů z 10 na 12 %. Rozdíl musí v plné výši uhradit kupující.

V praxi to znamená, že do konce září se u nemovitosti s cenou 400 tisíc eur zaplatí DPH ve výši 40 tisíc eur, od počátku října bude muset kupující zaplatit další dvě procenta navíc. To by v tomto konkrétním případě znamenalo osm tisíc eur.

V Itálii je v současné době řada investorů, kteří čekají na dokončení transakcí s developery. Některé z těchto obchodů přitom začaly už před lety, zpozdily se kvůli finančním obtížím ať na jedné, či druhé straně. Pokud investoři o tyto nemovitosti mají stále zájem, měli by obchod dokončit co nejdříve, tak aby to stihli do konce září a vyhnuli se placení dalších dvou procent DPH navíc.

Zamyslet by se měli i ti, kteří potřebují pro financování nákupu využít bankovních ústavů. Pro dokončení obchodu totiž budou potřebovat zřejmě několik měsíců navíc.

Ti, kteří ještě nepodepsali předběžnou smlouvu, by měli mít zvýšení DPH na paměti při vyjednávání s developerem. Existuje možnost rozdělit tuto částku rovnoměrně mezi obě strany, nebo se namísto toho dohodnout na snížení původní ceny nemovitosti. To se v určitých situacích opravdu děje.

Pokud už je smlouva v účinnosti, ale samotná koupě ještě nebyla formalizována u notáře, doporučuje se upozornit developera, že v případě jakéhokoliv zpoždění, které by mohlo mít za následek nutnost placení vyšší daně, musí vzniklou škodu uhradit investor.

Doporučujeme | V naší nabídce naleznete více než 6000 nemovitostí po celém světě Kompletní nabídka

Chci dostávat nabídky a novinky o zahraničních realitách zdarma přímo na můj e-mail:
Jazyk: