Investice do zahraničních nemovitostí: Čeho se vyvarovat?

V návaznosti na předchozí článek „Nemovitosti: Výnosy pro dynamického a konzervativního investora“ o vhodných investičních příležitostech do zahraničních realit je vhodné upozornit na některé skutečnosti, které je dobré zohlednit při investici do nemovitostí v zahraničí. V čem dělají investoři do nemovitostí chyby při plánování a realizaci investice? Níže uvádíme dva typické příklady:

Příklad č. 1

Konkrétní ukázka nevhodně provedené investice do nemovitosti v Rakousku: Apartmán v Loferu, Rakousko

 • Kupní cena: 65.000 EUR
 • Koupě s cílem získání výnosu z krátkodobých pronájmů turistům.

Existující problémy:

 • Špatná lokalita – stranou od všech velkých lyžařských středisek.
 • Nepříliš dobrý stav apartmánu – na první pohled opotřebovaný interiér turisty nepřiláká.
 • Nízká cena pronájmu vzhledem k lokalitě a stavu nemovitosti.
 • Nedostatečně zajištěné služby spojené se správou nemovitosti – majitel apartmánu jej pronajímá sám prostřednictvím internetu, problematické zajišťování dalších služeb souvisejících s pronájmem – úklid, předávání klíčů apod.
 • Vzhledem k nedostatečně zajištěným službám spojeným se správou nemovitosti je vlastník nucen věnovat více času organizování návštěv turistů (s tím souvisí zvýšené náklady na komunikaci, ztracený čas atd.).

Závěr: Pokud chcete apartmán pronajímat, investujte do nemovitosti v dobré a turisticky vyhledávané lokalitě. Nepodceňujte náročnost prací spojených se správou a pronájmem nemovitosti. Pokud nechcete trávit čas zajišťováním obsazenosti apartmánu turisty, nechte to profesionálům.

Příklad č. 2

Modelová ukázka nevhodně provedené investice do nemovitosti ve Španělsku.

Tentokrát nevycházíme z příkladu konkrétní nemovitosti, ale jedná se o ukázku špatné investiční taktiky, se kterou jsme se často mohli setkat při investici do nemovitostí ve Španělsku.

 • Apartmán na Costa Brava, Španělsko
 • Kupní cena: cca 80.000 EUR při slevě ve výši 50 %.
 • Nemovitost je nakupována jako dlouhodobá investice s předpokládaným nárůstem její hodnoty.
 • Sleva ve výši 50 % se zdá být velmi lákavá, ale skutečná hodnota nemovitosti je přesto ještě nižší než 80.000 EUR. Proč? Protože apartmán je součástí developerského projektu, který ještě není plně dokončený (nejsou hotové prostory a služby v nejbližším okolí jako bazény, obchody nebo restaurace). Mezitím developer zkrachoval a projekt převzala banka, která je v současnosti jeho vlastníkem. Cílem banky není projekt dokončit, protože to není její „core business“, ale bude jej chtít celý prodat nějakému investorovi. To ale může trvat i několik let a hodnota nemovitosti během tohoto období logicky klesne. Prodejnost apartmánu je v tomto období velmi nízká. 

Závěr: Buďte opatrní při nákupu nemovitostí ve výstavbě v zemích, na jejichž realitním trhu je převis nabídky nad poptávkou (např. Španělsko).

Máte zájem o konzultaci při výběru a realizaci vhodné investiční příležitosti v nemovitostech? Kontaktujte nás.

Doporučujeme | V naší nabídce naleznete více než 6000 nemovitostí po celém světě Kompletní nabídka

Chci dostávat nabídky a novinky o zahraničních realitách zdarma přímo na můj e-mail:
Jazyk: