Investice do nemovitostí v cizině

Akcie, forex, komodity, nemovitosti,… – možností, kam investovat volné prostředky je celá řada. My zaměříme pozornost na investice do realit a specificky do nemovitostí v cizině. 

Proč investovat do nemovitostí

Investice do nemovitostí patří mezi nejbezpečnější způsoby uložení finančních prostředků. Nízké riziko spojené se solidním výnosem představuje spolehlivou ochranu úspor před inflací. Nemovitosti jsou dobrou volbou pro menší investory, pro které se může jednat o vhodnou formu zabezpečení se na penzi. Nemovitosti by měly být součástí portfolia i v případě středních a větších investorů, kde přiměřená míra diverzifikace, tedy rozložení aktiv mezi akcie, dluhopisy, komodity, nemovitosti atd., snižuje případná investiční rizika.

Cenová volatilita je u nemovitostí nižší než akcií, podílových listů nebo komodit. I v průběhu krizí ztrácejí nemovitosti na hodnotě méně, než ostatní typy aktiv. Nemovitosti jsou proto vhodné i pro méně zkušené investory. Způsobů, jak na realitách nechá vydělat, se nabízí celá řada. Vedle základní poučky všech obchodníků: „levně koupit, draze prodat“, je v případě nemovitostí možné inkasovat navíc ještě výnosy z pronájmu.     Reality naopak nejsou příliš vhodné pro krátkodobé investory. Minimální investiční horizont, s kterým je potřeba počítat, jsou tři roky. Běžně se však uvažuje spíše v horizontu alespoň pěti až deseti let. Nemovitosti nemusí být ideální volbou také tam, kde se dá předpokládat nutnost rychlého přístupu k penězům. Z hlediska likvidity je u nemovitostí potřeba kalkulovat s tím, že případný prodej (zejména chceme-li dosáhnout dobré ceny) může nějakou dobu trvat.

Investování do nemovitostí v cizině

Zejména po vstupu České republiky do Evropské unie se Čechům otevřely dříve netušené možnosti. Nákup nemovitostí v zahraničí se pro ně stal zajímavou alternativou, která oproti tuzemským investicím může přinášet zajímavé bonusy. Díky rostoucí životní úrovni a relativně stabilní měně se nemovitosti v cizině stávají dostupnější pro stále širší okruh Čechů. Podobně jako Britové, Němci, Holanďané nebo obyvatelé dalších zemí severní a západní Evropy se Češi stále častěji stávají majiteli domů či apartmánů u moře, v alpských střediscích nebo ve světových metropolích jako je Londýn, Paříž, Berlín, Vídeň nebo Salzburg (podívejte se na přehled základních typů zahraničních nemovitostí).

Tip: Uvažujete o investici? Vyplňte svůj investiční profil a my pro vás připravíme nabídku přesně na míru vašim požadavkům. Vyplnění dotazníku vám zabere maximálně několik minut.

Hlavní důvody pro nákup nemovitosti v cizině 

1. Koupě nemovitosti za účelem investice

Pokud vám jde o uložení a zhodnocení volných finančních prostředků, jsou pro vás vhodnou volbou nemovitosti ve velkých městech. Vedle zhodnocení v čase se u těchto nemovitostí většinou aplikuje dlouhodobý pronájem se smluvně garantovanou výší měsíčních příjmů.

2.Koupě nemovitosti za účelem rekreace

Češi už dávno nejezdí jen na svoje oblíbené chaty a chalupy. Stále více lidí si dopřává chvíle odpočinku u moře nebo v Alpách v pohodlí vlastního bydlení.

3. Kombinace investice a rekreace

Logickou a velmi častou volbou je koupě nemovitosti v zahraničí za účelem vlastní rekreace v kombinaci s příjmem z dalšího pronájmu. V praxi vše vypadá tak, že majitel nemovitost využívá po několik týdnů v roce, ve zbylém čase ji prostřednictvím specializované agentury pronajímá formou krátkodobých pronájmů dalším turistům. O veškerou agendu spojenou s pronájmy i se správou nemovitosti se stará již zmiňovaná agentura, jedinou starostí majitelů je užít si chvíle odpočinku zcela podle vlastních představ. Například v Rakousku při nákupu tohoto typu nemovitostí vzniká nárok na odpočet DPH. U vybraných projektů je možné vyměnit vlastní týdny užívání nemovitosti zdarma za pobyt v některé z takřka dvou set lokalit ve Francii, Španělsku nebo třeba v Karibiku.

4. Relokace

Ještě před několika málo desítkami let (snad s výjimkou emigrace) věc zcela nepředstavitelná. Dnes se hranice států stále více smazávají, a pokud někdo chce trávit důchod na prosluněném mořském pobřeží, nestojí mu takřka nic v cestě. Propagátory tohoto životního stylu se v evropském měřítku stali především Britové, kteří se na penzi ve velkém stěhují do Španělska nebo Francie. Stále více lidí se ale stěhuje i za studiem nebo za prací. A nemusí se jednat jen o zaměstnance. Řadě podnikatelů stačí k řízení svého byznysu jen telefon a internet, fyzická přítomnost v republice je nutná pouze jednou za čas.    

Jaké faktory zohlednit při nákupu zahraničních realit

  • Účel, pro který nemovitost kupujete (rekreace, na investici, trvalé přestěhování,…).
  • Využití výhradně pro vlastní potřebu, kombinace vlastního užívání s dalším pronájmem, výhradně za účelem dalšího pronájmu.
  • Dopravní dostupnost (zejména v případě vlastního užívání).
  • Lokalita (země, oblast, konkrétní místo).
  • Ceny nemovitostí v dané zemi, další náklady související s nákupem nemovitosti a její další údržbou.
  • Volba mezi novou a starší nemovitostí.
  • Způsob financování (z vlastních zdrojů, prostřednictvím hypotéky).
  • Úroveň a dostupnost potřebných souvisejících služeb v místě nákupu nemovitosti.
  • Právní a daňová problematika. Koupě nemovitosti vždy probíhá v souladu s legislativou v místě nákupu.
  • Aktuální situace na realitním trhu.

» Navštivte databázi nemovitostí v cizině na prodej.

Doporučujeme | V naší nabídce naleznete více než 6000 nemovitostí po celém světě Kompletní nabídka

Chci dostávat nabídky a novinky o zahraničních realitách zdarma přímo na můj e-mail:
Jazyk: