Investice do nájemních bytů v Evropě

Investice do koupě nemovitosti s cílem dalšího pronájmu je dobře známou investiční strategií. Kromě investice do lokálních nemovitostí mohou investoři realizovat tento typ investice také v zahraničí.

V současné době klienti společnosti Rellox často nakupují nemovitosti s příjmem z pronájmu především ve vyhlášených rekreačních lokalitách v zahraničí. Nemovitost částečně sami užívají a po zbytek roku je pronajímána na bázi krátkodobých pronájmů turistům. Za tímto účelem se kupují především nemovitosti u moře a v Alpách. Alternativou je investice do nemovitostí ve velkých městech a metropolích v Evropě, jako je Londýn, Berlín, Paříž a další.

Úvodem je třeba připomenout, že koupě nemovitostí v zahraničí se řídí zákony a daňovým systémem platným v zemi, kde se nemovitost nachází, takže podmínky investic se liší. Většina zemí však při koupi nemovitosti zahraničním investorům neklade překážky. Nicméně je nutné znát detailní podmínky nejen koupě, ale také způsobu užívání nemovitosti. Některé nemovitosti totiž například nelze pronajímat.

Proč metropole

Velká města a metropole jako Berlín, Paříž a Londýn, ale i regionální centra, mají základní výhodu ve své ekonomické, politické a demografické roli. Většinou se jedná o hospodářsky silné aglomerace, které přitahují investice do služeb, průmyslu, infrastruktury apod. Velká města přitahují peníze a peníze přitahují lidi. Do velkých měst se proto stěhují nejen občané dané země, ale také cizinci. Navíc jsou zpravidla cílem turistů. To vše vytváří předpoklad poptávky po bydlení, samozřejmě včetně nájemního. Investor do nájemní nemovitosti, tak může volit z několika variant: koupě nemovitosti s nájemníkem, koupě prázdné nemovitosti a zajištění jejího dalšího dlouhodobého pronájmu, nebo případně krátkodobý pronájem turistům.

Jan Rejcha ze společnosti Rellox, která se specializuje na prodej zahraničních realit, uvádí: „Obecně je větší výnosnost z pronájmu dosahována u menších bytů standardního typu, než u luxusních nemovitostí, kde jsou sice celkové příjmy vyšší, ale návratnost je ovlivněna výší vstupní investice. Na druhou stranu u luxusních nemovitostí může být zajímavá návratnost prostřednictvím vlastního zhodnocení nemovitosti (spekulace na růst ceny).

Kalkulace návratnosti

Při kalkulaci konečné návratnosti investice je nutné kromě vlastních výnosů z pronájmu brát do úvahy také vedlejší náklady, které souvisejí s pořízením nemovitosti. Tyto náklady jsou v každé zemi jiné. Je obvyklé, že kupující strana platí veškeré převodové náklady, včetně daně z převodu nemovitosti.

Důležité je připomenout, že v případě realizace příjmu z pronájmu podléhají tyto příjmy zdanění v místě, kde se generují, tj. v zahraničí. S většinou zemí, ve kterých naši občané běžně investují do nemovitostí, má naše země dohodu o zamezení dvojího zdanění, takže tyto příjmy nedaníte dvakrát. V současné době má většina evropských zemí tendence zvyšovat daně, takže je nutné si ověřit aktuálně platné sazby.

V dalších pokračováních tohoto článku se pak zaměříme na vybrané konkrétní lokality atraktivní pro zájemce o investování do nájemního bydlení ve velkých evropských městech jako je Londýn, Paříž nebo Berlín.

» Navštivte nabídku nájemních nemovitostí ve městech a metropolích.

Související články:

Doporučujeme | V naší nabídce naleznete více než 6000 nemovitostí po celém světě Kompletní nabídka

Chci dostávat nabídky a novinky o zahraničních realitách zdarma přímo na můj e-mail:
Jazyk: