Donald Trump: Come together

Dovolujeme si pogratulovat Donaldu Trumpovi k vítězství v prezidentských volbách. Politologická hodnocení této volby nechme na překvapených odbornících.

Bude zajímavé sledovat, jakým směrem se bude vyvíjet ekonomika a ceny nemovitostí v USA pod vedením Trumpa a republikánské většiny v Kongresu.

Ad nemovitosti)

Hypotéční úrokové sazby jsou na úrovni historického minima. Příjmy domácností podle US Census Bureau v loňském roce výrazně vzrostly. Vzhledem k omezené nabídce starších nemovitostí a nové výstavby - zejména ve větších metropolích - jsou ceny nemovitostí v USA stále na vzestupu. Nedostatek cenově přiměřených nemovitostí na trhu má za následek také aktuální meziroční stagnaci či pokles počtu prodejů starších nemovitostí ve většině metropolitních oblastí USA.

Nicméně české klienty zajímá nejvíce Florida. Server Zillow, který monitoruje realitní trh na Floridě, uvádí k 30. září 2016 následující údaje:

Hodnota nemovitostí na Floridě (medián) za posledních 12 měsíců meziročně vzrostla o 9,2 %. Aktuální medián hodnoty nemovitosti na Floridě tak činí 194.200 USD. (Zajímavý je rozdíl oproti mediánu nabídkových prodejních cen, který na Floridě činí 259.900 USD.) Zillow také predikuje další růst hodnoty nemovitostí na Floridě o 3,7 % v přištích dvanácti měsících.

Ad Trump)

Výhra Donalda Trumpa ve volbách nijak zásadně a okamžitě neovlivní realitní trh v USA. Ze střednědobého pohledu je nutné vyčkat na jeho kroky v roli prezidenta (a činnost Kongresu) v lokální podpoře ekonomiky a zaměstnanosti (jak Trump sliboval v kampani), v mezinárodních obchodních vztazích a fiskální politice. Nelze ani zapomenout na roli americké centrální banky Fed.

Z pohledu českých investorů do realit v USA bude zajímavé sledovat vývoj kurzu dolaru a koruny v roce 2017. Bankovní rada ČNB předpokládá ukončení intervencí na oslabování koruny v polovině roku 2017. Jakým směrem půjde americký dolar? Aktuálně činí kurz 1 USD = 24,521 CZK (9. listopadu 2016). Dostane se v druhé polovině roku 2017 americký dolar pod 20 Kč?

Nejistot je mnoho, trhy a investoři Trumpa neočekávali, stejně jako neočekávali Brexit. Ale třeba to znamená, že nás může Donald Trump jen příjemně překvapit.

Jan Rejcha
Rellox

PS: Pokud někdo z České republiky sledoval výsledky voleb na webu televizní stanice CNN, tak se mu mohla zobrazit reklama firmy Rellox na titulní stránce vedle videa s nově zvoleným americkým prezidentem. Těšíme se na viděnou (se stejným či novým prezidentem) opět za čtyři roky na CNN.

Doporučujeme | V naší nabídce naleznete více než 6000 nemovitostí po celém světě Kompletní nabídka

Chci dostávat nabídky a novinky o zahraničních realitách zdarma přímo na můj e-mail:
Jazyk: