Chorvatsko: moře, pláže i mariny na výbornou

Modrá vlajka, mezinárodní ocenění udělované za vysoký standard ochrany přírody, čistotu moře a pláží, vybavení, zázemí a bezpečnostní podmínky na plážích a v marinách, letos zavlaje v Chorvatsku nad 99 plážemi a v 19 marinách.

Modré vlajky uděluje od r. 1987 Nadace pro environmentální vzdělávání při Radě Evropy. Pro získání prestižního ocenění musí pláž nebo marina splňovat náročná kritéria, jejichž naplnění každoročně hodnotí nezávislá komise.

Z celkem 33 kritérií zahrnujících kvalitu mořské vody, vybavení a čistotu pláží, poskytované služby nebo péči o životní prostředí, musí být 30 povinně splněno. Modrá vlajka tak může být dobrým vodítkem při výběru pláže. Využít ale můžete i několik tipů na chorvatské pláže, které jsme publikovali před nedávnem.

Mapka s přehledem pláží s Modrou vlajkou


Mapka s přehledem marin s Modrou vlajkou


Kvalita vody v Chorvatsku

Podmínkou k udělení Modré vlajky je i povinnost provozovatelů pláží sledovat kvalitu vody včetně obsahu bakterií, organického i anorganického znečištění. Ne každý se ale chce koupat na oficiálních plážích s veškerým zázemím. Pro běžné turisty i majitele nemovitostí v Chorvatsku je důležitá kvalita vody na té "jejich" pláži.

Sledování kvality vody se v Chorvatsku provádí na 923 plážích (odběrných bodech). Síť sledování je tak hustá, že je možné si udělat představu o kvalitě vody v místě vašeho pobytu v podstatě kdekoliv na chorvatském pobřeží. Měření se provádí každých 15 dní a na základě zjištěných parametrů čistoty vody se výsledky dělí do čtyř kvalitativních kategorií: výborná (modrá barva), dobrá (zelená), vyhovující (žlutá) a nevyhovující (červená).

Moře v Chorvatsku

Dobrou zprávou je, že kvalita vody patří v Chorvatsku dlouhodobě mezi nejlepší v Evropě. Kolik pláží naplnilo kritéria jednotlivých kategorií podle nejaktuálnějších výsledků měření, se můžete podívat v tabulce níže.

O tom, že vynikající výsledky měření nejsou náhodné, svědčí i malé porovnání. Takřka na den přesně před třemi lety jsme pro vás připravili podobný přehled, jaký najdete v tabulce níže. Tehdy 96,29 % pláží (absolutně 883; pozn.: celkový počet kontrolních bodů se od té doby mírně zvýšil) získalo hodnocení výborně, 2,07 % (19) pláží dobře, 1,53 % (14) pláží bylo hodnoceno jako vyhovující a jen 0,11 % (1) pláží si odneslo nelichotivé vysvědčení jako nevyhovující. Výsledky si můžete porovnat sami.

Aktuální měření kvality vody v Chorvatsku

Celkový počet provedených měření: 953
výborná dobrá vyhovující nevyhovující
936 13 4 0
98.22 % 1.36 % 0.42 %     0 %

 

Aktuální data z měření můžete průběžně sledovat na webu chorvatského Ministerstva ochrany životního prostřední a přírody.

Čisté moře, krásná příroda, historické památky, rostoucí kvalita služeb, skvělé zázemí pro jachting i pověst bezpečné země přináší Chorvatsku stále větší popularitu. Stabilně rostou počty turistů, mezi kterými je čím dál více známých osobností z celého světa, zájem mezi cizinci je i o koupi nemovitostí na pobřeží Jadranu. Není proto divu, že z přímořských destinací patří Chorvatsko mezi Čechy k nejžádanějším.

Doporučujeme | V naší nabídce naleznete více než 6000 nemovitostí po celém světě Kompletní nabídka

Chci dostávat nabídky a novinky o zahraničních realitách zdarma přímo na můj e-mail:
Jazyk: