Ceny nemovitostí v USA by mohly vzrůst, ubývá lidí, kteří nejsou schopni splácet hypotéky

Ceny domů a bytů ve Spojených státech by mohly od třetího kvartálu roku začít narůstat. Ubývá totiž lidí, kteří nejsou schopni splácet své hypotéky a nemovitosti se tím stávají dostupnější, uvedl Shaun Donovan, tajemník Housing and Urban Development. 

"Je velmi nepravděpodobné, že budeme pozorovat další signifikantní pokles," řekl Donovan CNN. "Otázkou je, kdy začneme pozorovat stabilní nárůst. Podle některých to bude už na konci léta nebo během podzimu," dodal.

Prodej domů a bytů vzrostl v šesti z uplynulých devíti měsíců a počet vlastníků nemovitostí, kteří nejsou schopni splácet své závazky, klesá, řekl Donovan v CNN. Ceny nemovitostí podle něj porostou v závislosti na tom, že klesá počet neplatičů hypoték. "V dlouhodobém horizontu je tedy nyní dobrá doba k nákupu," míní Donovan. Pořídit si nemovitost v USA je podle něj mnohem dostupnější, než tomu bylo po předcházející generace.

V květnu tohoto roku vzrostl počet kupních smluv na již někým vlastněný majetek o 8,2 procenta, o měsíc dříve to byl naopak propad o 11 procent, sdělila Národní asociace realitních makléřů na konci června. Samostatná studie makléřů z Chicaga se zaměřila na prodej již existujících nemovitostí, který činil 96 procent veškerých nákupů. Ten v květnu klesl na nejmenší hodnotu za posledních šest měsíců. 

Ceny domů a bytů klesly v dubnu o čtyři procenta v porovnání s předcházejícím rokem, což je podle indexu S&P/Case/Shiller největší propad za 17 měsíců. V dubnu se podle odhadu nesplácelo 1,7 milionů hypoték na nemovitosti ve Spojených státech a makléři očekávali, že se v nejbližší době dostanou zpět na trh. Toto číslo je 18 procent pod maximem - méně půjček se totiž přestalo splácet a prodávalo se tedy méně nemovitostí "ve finanční tísni", informoval CoreLogic Inc. 

Stínový soupis majetku

Takzvaný stínový soupis majetku představoval pětiměsíční zásobu při současném tempu prodeje, uvedla Santa Ana, kalifornská realitní kancelář. Soupis majetku je jakýmsi barometrem zdraví trhu s nemovitostmi. Domy, které jejich majitelé nejsou schopni splácet, se prodávají za nižší ceny a klesající cena od koupě odrazuje, řekl hlavní ekonom CareLogic Sam Khater. 

Podle Donovana ti, kteří půjčují, přidávají další nesmyslné požadavky pro ty, kteří si chtějí půjčit. Podle vládního Federal Housing Administration se zvýšila minimální platba za nákup domu. 

"Nemůžeme to přehánět. Nesmíme jít tak daleko, že znemožníme nákup nemovitostí těm, kteří opravdu chtějí být majiteli," je přesvědčen Donovan. Podle něj by ale v žádném případě kupující neměli mít přehnaná očekávání zázračného zbohatnutí přes noc. "Můžeme se dostat zpátky k tomu, že to je dobrá investice a že se tím dají za nějaký čas vydělat určité peníze."

Další informace o nákupu nemovitostí v USA.

Doporučujeme | V naší nabídce naleznete více než 6000 nemovitostí po celém světě Kompletní nabídka

Chci dostávat nabídky a novinky o zahraničních realitách zdarma přímo na můj e-mail:
Jazyk: