Ceny nemovitostí v některých částech Španělska rostou

Dobré zprávy o španělském realitním trhu nejsou v poslední době pravidlem, přesto některé regiony vykazují pozitivní trend. Rostou např. ceny nemovitostí na Baleárských a Kanárských ostrovech.

V dubnu se jednalo o meziroční nárůst o 3.3 %, což je v přímém kontrastu s prudkým poklesem v ostatních regionech. Je zřejmé, že povaha nemovitostí a národnostní složení zájemců o koupi (přes 80 % zájemců jsou nerezidenty) vedlo k rychlému zotavení trhu v prázdninových letoviscích. Zdá se, že trh již nejhorší období překonal a růst se v průběhu roku 2013 bude jen zrychlovat. To jsou informace důležité právě pro zahraniční kupující.

V ostatních oblastech je situace podstatně horší, v současné době je průměrná cena o téměř třetinu nižší oproti období let 2006 až 2007. Propad cen byl přitom nejvýraznější právě v přímořských letoviskách a dále ve větších městech. Na druhou stranu je však nutno hodnotit jednotlivé lokality odděleně a důkladně posuzovat kvalitu prodávaných nemovitostí. Do analýz se totiž započítávají i relativně nekvalitní nemovitosti bez výhledu na moře, u kterých cena klesne obvykle daleko výrazněji než u luxusnějších nemovitostí.

K zotavení trhu do jisté míry přispělo i prohlášení španělského premiéra, že kupcům nemovitosti v ceně nad 500 000 euro bude garantován neomezený status rezidenta. I přesto, že původně tato nabídka měla být garantována při koupi nemovitosti dražší než 160 000 euro, změna by na obnovení trhu neměla mít zásadní vliv. Kromě zájemců z Velké Británie a zemí Evropské unie roste zájem o španělské nemovitosti především v Rusku a Číně.

Doporučujeme | V naší nabídce naleznete více než 6000 nemovitostí po celém světě Kompletní nabídka

Chci dostávat nabídky a novinky o zahraničních realitách zdarma přímo na můj e-mail:
Jazyk: