Alpské apartmány lákají české turisty a investory

V letošní zimní sezóně (od listopadu 2017 do února 2018) zaznamenala ubytovací zařízení v Rakousku rekordních 49 milionů přenocování a 13,26 milionu příjezdů. Oproti loňské sezóně to představuje navýšení o 5,7 %, respektive o 4,8 %. Výrazně se meziročně zvýšil počet přenocování návštěvníků z České republiky, a to o 17,4 % na 1,17 milionu nocí. Nejvíce vzrostl zájem o ubytování v komerčně pronajímaných bytech (+12,9 %).

Rostoucí zájem turistů o ubytování v komerčních apartmánech v Alpách má také vliv na zvýšenou poptávku po investičních nemovitostech v rakouských Alpách. Tento trend potvrzuje v rozhovoru Mgr. Jan Rejcha, ředitel společnosti Rellox, která se specializuje na prodej zahraničních realit.

Kupují čeští zájemci nemovitosti v Alpách z důvodu vlastního užívání, nebo chtějí nemovitost dále pronajímat?

Téměř sedmdesát procent českých klientů kupuje nemovitost v rakouských Alpách s cílem kombinace částečného vlastního užívání a dalšího pronájmu s výnosy. Nicméně faktor vlastního užívání zůstává stále zásadní. Lidé si kupují nemovitost, kde chtějí trávit zimní a letní dovolenou v Alpách.

Nemovitosti v tomto režimu jsou nicméně na prodej do osobního vlastnictví?

Ano, klient kupuje nemovitost do osobního vlastnictví, tzn. může nemovitost kdykoliv prodat. Vlastník  má navíc nastavený režim správy nemovitosti a dalšího pronájmu bez starostí pro majitele, což představuje pro většinu lidí podstatnou výhodu.

Jaká je aktuální situace na rakouském realitním trhu?

Rakouský realitní trh je dlouhodobě stabilní. Ceny rezidenčních nemovitostí za rok 2017 stouply o rozumných 3,8 %. U nemovitostí v alpských střediscích je patrný trend výstavby resortů ve vyšším standardu. Majitelé nemovitostí tak mají k dispozici zázemí a služby hotelového charakteru. Tento  trend je ovšem patrný celosvětově, nejen v Rakousku.  

Rellox společně s renomovaným developerem Mountain Residences nyní představuje nový projekt PURE Mösern v Olympijském regionu v Tyrolsku. Čím je tento projekt zajímavý?

Pokud přijedete na místo výstavby, tak jako první Vás zaujme neuvěřitelný otevřený výhled na Alpy a do údolí. Tento výhled zůstane zachován pro většinu z 39 plánovaných apartmánů. Součástí projektu je navíc vyhlídková terasa.Co dále je součástí resortu?

Celý projekt je koncipován jako aparthotel na úrovni 4*S standardu. Bude zde recepce, fitness, wellness s infinity bazénem a restaurace se zmíněnou vyhlídkovou terasou. Samozřejmostí jsou podzemní garážová stání. Apartmány se prodávají kompletně zařízené a vybavené. Ze zkušenosti mohu říct, že developer si dává na dokončení interiérů opravdu záležet.  

Jak je projekt nastavený z hlediska dalšího pronájmu?

Komplex bude po dostavění provozován pod hlavičkou PURE Resorts, což je řetězec menších 4*S aparthotelů v top alpských lokalitách. Očekávané výnosy dosahují v závislosti na typu apartmánu až 4,52 % v prvním roce užívání. V dalších letech se očekává zvyšování výnosů.  

Jaký bude čistý zisk pro majitele apartmánů?

Uvedené výnosy jsou již po odpočtu všech provozních nákladů a dalších poplatků. Jedná se tedy o čistý výnos před zdaněním. Procentuální výnosnost je navíc vztažena k celkové vstupní investici včetně všech jednorázových převodových nadnákladů (daň z převodu, registrace do katastru apod.).

Jak je to s DPH u kupní ceny nemovitosti?

Vzhledem k tomu, že se jedná o nemovitosti určené primárně k dalšímu pronájmu, tedy k podnikání, tak mají vlastníci za určitých podmínek nárok na vratku DPH z kupní ceny. Podmínkou je registrace vlastníka k DPH v Rakousku. V případě projektu PURE Mösern je DPH automaticky přeúčtováno a kupující tak platí netto kupní cenu bez DPH.

Je to komplikovaný proces?

Není. Vše je nastavené tak, že společnost Rellox zajistí pro kupujícího balíček služeb, aby koupě proběhla rychle a bezproblémově. To samé se týká další správy a dalšího pronájmu nemovitosti. Vše funguje s minimální starostí pro majitele. Rellox navíc zajišťuje svým klientům služby česky hovořícího daňového poradce v Rakousku.

Pro koho jsou apartmány v resortu PURE Mösern určeny?

Pro aktivní rodiny. Pro lidi, kteří zde rádi stráví aktivní dovolenou v zimě i v létě. Obrovskou výhodou je, že v této oblasti funguje duální sezóna – zima a léto. Jednak je to výhoda z pohledu výnosů z pronájmu, ale také z pohledu vlastního užívání. Musím říct, že lidé jsou z letních dovolených v Olympijském regionu nadšeni.Jaké aktivity region nabízí?

Těch aktivit je opravdu mnoho – samozřejmě zimní sporty, region je vyhlášenou běžkařskou oblastí, ale jsou zde také výborné sjezdařské podmínky, v zimě jsou zde otevřená kluziště nebo si můžete zkusit biatlon.

A v létě?

Jsou zde přírodní jezera vhodná ke koupání. Kousek od projektu se nachází jedno z nejteplejších jezer v Tyrolsku, teplota vody dosahuje v létě 25 stupňů. Golfisté si zde také přijdou na své. Samozřejmě je zde ráj pro cyklisty a milovníky horské turistiky. A pro fandy spa a wellness bych zmínil Olympia wellness centrum v Seefeldu.    

Kdy bude resort PURE Mösern dokončený?

Začátek výstavby je plánovaný na podzim 2018 a dokončení a předání jednotek na zimní sezónu 2019/20. Vzhledem k fázi projektu tak mohou zájemci ovlivnit vnitřní dispozice jednotek a dokončení interiérů podle jejich přání.

Více informací o projektu naleznete na www.pure-moesern.cz, nebo kontaktujte Ing. Olgu Muchovou.

Ing. Olga Muchová
M: +420 733 532 291
E: olga.muchova@rellox.com

Doporučujeme | V naší nabídce naleznete více než 6000 nemovitostí po celém světě Kompletní nabídka

Chci dostávat nabídky a novinky o zahraničních realitách zdarma přímo na můj e-mail:
Jazyk: