Rok 2016 přinese růst cen nemovitostí ve Španělsku

Ratingová agentura Standard & Poors vydala minulý týden prognózu předpovídající růst cen španělských nemovitostí o 2 %. Mělo by se tak stát v roce 2016 poté, co ceny v příštím roce dosáhnou svého dna. Především v regionech atraktivních z pohledu zahraničních investorů, tedy na španělském pobřeží, Baleárských ostrovech apod. ale ceny rostou již nyní.

Hospodářská krize v roce 2008 měla na realitní sektor ve Španělsku devastující účinek. Přinesla rychlý propad, v celé zemi klesly ceny nemovitostí v průměru o 30 %. Tato složitá situace měla v různých oblastech odlišný vývoj. Na pobřeží Costa del Sol byly ceny na svém minimu již na přelomu let 2012 a 2013, od té doby v některých nejvyhledávanějších letoviscích, jako je například Marbella nebo Nueva Andalucía, zaznamenáváme stabilní vzestup cen.

V ostatních španělských regionech, kde poptávku tvoří především domácí nakupující, je situace horší a podle ratingové agentury by v letošním roce ceny mohly klesnout ještě o další 2 %. V příštím roce se žádný pokles neočekává, naopak by v jeho závěru měly ceny dále stoupat. Situaci na realitním trhu může ovlivnit i případné zvýšení DPH u nemovitostí.

Oživení španělské ekonomiky nastalo dříve, než bylo očekáváno. Podmínily ho bezesporu rychlé investice do realitního sektoru, rostoucí dovoz a růst počtu pracovních míst, nastiňuje agentura Standard & Poors.

Vedle individuálních nákupů jsou na trhu hodně aktivní americké a britské nemovitostní fondy. Velké množství akvizic provádějí především britské fondy. Ty využívají bohatých nabídek trhu a rozhodně neplánují své zdejší působení ukončit.

„Nejrychlejší nárůst cen a zlepšení situace můžeme očekávat především v lukrativních oblastech podél pobřeží a ve velkých městech, která nabízí širší výběr kvalitních nemovitostí,“ vysvětluje Jan Rejcha ze společnosti Rellox rozdílné tempo oživení v různých regionech Španělska.

Dalším faktorem, který má nesporně negativní vliv na zotavení trhu, jsou demografické změny ve španělské společnosti. Jedním z největších fenoménů je takzvaný odliv mozků. Za posledních 18 měsíců opustilo Španělsko téměř 100 000 mladých odborníků a trh s nemovitostmi tak přišel o mladé progresivní kupující, kteří by zde jinak investovali do svého prvního bydlení.

V dlouhodobějším výhledu Standard & Poors předpokládá, že může dojít ke zpomalení počátečního oživení trhu, pokud bude v důsledku nově nabyté důvěry zahájena příliš masivní stavební činnost. Vznikl by tak velký počet novostaveb a zlepšující se situace na trhu, který je nyní v rovnováze, by mohla nabrat opačný vývoj.

Doporučujeme | V naší nabídce naleznete více než 6000 nemovitostí po celém světě Kompletní nabídka

Chci dostávat nabídky a novinky o zahraničních realitách zdarma přímo na můj e-mail:
Jazyk: