Ptali jste se na zahraniční reality (EKONOM)

Název článku: Ptali jste se na zahraniční reality
Datum publikace: 17. 10.2008, Ekonom

Jsou zahraniční nemovitosti výhodnou investicí? V jakých lokalitách se nabízejí nejlepší možnosti? Co vás při nákupu nemovitosti v zahraničí čeká? Na takové otázky jste se mimo jiné ptali Jana Rejchy ředitel realitní společnosti Rellox.

Na vaše dotazy odpovídal v pátek 17. října od 10.00 hodin.

Jan Rejcha se narodil v roce 1974 v Plzni. Vystudoval Pedagogickou fakultu na Západočeské univerzitě v Plzni. Od roku 1998 pracoval ve společnosti MMD Public Relations, kde byl zodpovědný za marketing a obchodní rozvoj v Česku a na Slovensku. V roce 2000 přestoupil do společnosti Praha Publishning, kde zastával pozici CEE Internet Direktor, a měl tak na starosti strategii internetové a poradenské divize v oblasti farmaceutického marketingu v Česku, na Slovensku, Maďarsku a Polsku. Od roku 2003 je majitelem a jednatelem realitní firmy Rellox, která nabízí ke ke koupi zahraniční nemovitosti a luxusní nemovitosti v celé České republice.

On-line rozhovor je uzavřen, již není možné vkládat další otázky.


Zuzana
17.10. 09:26 Jake jsou nejoblíbenější zahraniční lokality pro nákup nemovitostí?

Jan Rejcha
17.10. 09:55 Přímořské lokality - Itálie (Toskánsko, Ligurie, Sardinie), jižní Francie, Chorvatsko a pak také alpská střediska - zejména Rakousko a částečně také Dolomity v Itálii a Savojské Alpy ve Francii. Do nedávna to bylo také Španělsko, vzhledem k stávajícím problémům na španělském realitním trhu ovšem zájem opadl.


Petra Pavel
17.10. 09:30 Kddy Češi objevili možnosti investovat do realit v zahraničí? Jaké jsou v této oblasti trendy?

Jan Rejcha
17.10. 10:00 Výraznější zájem se datuje od cca roku 2004, což také souviselo se vstupem ČR do EU a uvolněním podmínek investice do nemovitostí v některých zemích, např. Rakousko a Itálie. Jedním z trendů je pořízení nemovitosti v Alpách, viz. nedávný trend koupě nemovitosti v Krkonoších - část investorů se přesunuje za lepšímí lyžařskými podmínkami v zahraničí.


Deleter
17.10. 09:30 Máte přehled o tom, jak jsou zahraniční nemovitosti česchama výužívané? Je to k podnikání, vlastnímu odpočinku nebo bydlení a nebo k pronajímání?

Jan Rejcha
17.10. 10:06 Většina českých investorů kupuje nemovitosti v zahraničí s cílem vlastního užívání, případně kombinaci vlastního užívání s dalším pronájmem. Klasických investorů s cílem návratnosti je zatím poměrně málo, ale jejich počet se zvyšuje.


Kateřina R.
17.10. 09:32 Zní to zajímavě, ale s jakou minimální finanční částkou musí člověk počítat pro koupi v zahraničí? Například i podle různých lokalit?

Jan Rejcha
17.10. 10:10 Pokud zůstaneme v Evropě a trochu to zobecníme, tak od částky cca 50.000 EUR, např. Bulharsko. V jižní Itálii od cca 80.000 EUR. Malý apartmán v Rakousku od cca 60.000 EUR. Pokud byste chtěl trochu méně objevených oblastí, tak např. Albánie od cca 30.000 EUR. Ve některých zemích je možné také využít možnost hypotéky.


Radoslav Horký
17.10. 09:44 Dobrý den. Zajímalo by mě, jak to funguje s údržbobu nemovitosti "na dálku"? Když předpokládám, že si Česch koupí dům v zahraničí a většinu roku tráví tady, musí to být kompikované, nebo se pletu? Děkuji za odpověď, R.H.

Jan Rejcha
17.10. 10:16 Dobrý den, ono je to do určité míry obdobné jako, když bydlíte v Praze a máte nemovitost v Ostravě. Pokud vlastníte apartmánek nebo nemovitost v rámci určitého komplexu, tak jste standardně členem sdružení vlastníků nebo jeho obdoby. Sdružení si nájíma na správu obejktu správcovskou firmu, která se o objekt stará. Za toto platíte určité stanovené paušální poplatky. Pokud vlastníte samostatný dům, tak je nutné si buď tuto správcovskou firmu individuálně najmout, případně nalézt jiné řešení podle podmínek dané lokality, např. je velice časté, že se o dům může starat nějaký místní člověk/soused - samozřejmě, kterému důvěřujete. Nalézt vhodné řešení správy nemovitosti by Vám měla pomoci realitní firma.


Helena
17.10. 09:47 V Ekonomu jsem zahlédla, že roste zájem o luxusní nemovitost. Zájem o reality ale celkově klesá... Jak se tento poměr (luxusní versus "normální") vyvíjel a vyvíjí? A jak je to s poměrem českých investic do domácích a zahraničních realit?

Jan Rejcha
17.10. 10:23 Luxusní nemovitosti mají výhodu klientely, která je do velké míry schopná financovat koupi z vlastních zdrojů, nikoliv přes hypotéku, tzn. stávající "hypotéční krize" se této část trhu příliš netýká. Trh luxusních nemovitostí tedy nemusí korespondovat s vývojem standardních nemovitostí a je obecný předpoklad jeho dalšího růstu. Samozřejmě mohou být výjimky v rámci určité lokality, která je vázaná např. na jednu hlavní cílovou skupinu investorů z jedné země. Poměr českých investic do českých a zahraničních realit mně není znám a ani si netroufám nějak odhadovat.


aleš
17.10. 09:57 roste zájem o luxusní nemovitosti? to je zajímavé, ale - jak se vlastně pozná luxusní nemovitost?

Jan Rejcha
17.10. 10:34 Dobrý dotaz. Do určité míry je to samozřejmě vždy otázka subjektivního hodnocení dané nemovitosti. Objektivním měřítkem může být lokalita dané nemovitosti, historie lokality či dané nemovitosti, její technický stav, architektura, vnitřní vybavení nemovitosti, velikost, atypické prvky nemovitosti. Ale nakonec je zhodnocení vždy na konkrétním investorovi.


František Pravoúhlý
17.10. 10:08 Dobrý den, také sám vlastníte zahraniční nemovitost a/nebo luxusní nemovitost v celé České republice?

Jan Rejcha
17.10. 10:39 Zahraniční nemovitost nevlastním. Ad nemovitost v ČR - záleží na subjektivním zhodnocení, viz. předchozí dotaz.


P.
17.10. 10:09 Dá se říci kdo, nebo jaký typ lidí investuje do zahraničních realit?

Jan Rejcha
17.10. 10:40 Zejména podnikatelé, věk 30 - 50 let, nicméně registrujeme nárůst také ze strany zaměstnanců.


Daniela
17.10. 10:20 Máte přehled i o tom, kolik lidí ze zahraničí investuje do nemovitostí v Česku a za jakým účelem?

Jan Rejcha
17.10. 10:43 Nějaká konkrétní čísla v tomto směru nejsou k dispozici a nerad bych odhadoval. Předpokládám, že cizinci jako Slováci, Rusové, Vietnamci, tzn. lidé, kteří zde pracují, kupují nemovitosti za účelem bydlení. Rusové kupují jako bydlení i jako investici, Angličané ještě nedávno kupovali také jako investici. Holanďané kupují chaty a chalupy pro rekreaci.


L.H.
17.10. 10:20 Jak se podle Vás bude vyvíjet cena zahraničních nemovitostí s ohledem na různé oblasti a v současnosti klesající poptávku?

Jan Rejcha
17.10. 10:48 Zde bych hlavně doporučoval nepaušalizovat realitní trh v celé zemi, ale zaměřit se na konkrétní regiony/mikroregiony. Oblíbené lokality pro druhé bydlení, např. Toskánsko, letoviska v jižní Francii, střediska v Alpách by měly i nadále růst, možná o něco pomalejším tempem než dosud, ale zájem o tyto lokality je z téměř celého světa a národnost investorů je poměrně diverzifikovaná, takže výpadek určité části klientely, např. Angličané, není tak cítit, jako třeba v některých oblastech ve Španělsku.


Ingus
17.10. 10:27 Dobrý den, pane Rejcha. Zajímalo by mě, co je pravdy na tom, že se vyplatí investovat do nemovitostí v USA, jak se o tom hovořilo nedávno (v souvislosti s floridským apartmánem pana Grosse). Eventuelně jaká je momentální situace v souvislostí s finanční krizí v USA? Děkuji. Ingus

Jan Rejcha
17.10. 11:14 Dobrý den, v USA je nutné rozlišovat konkrétní oblasti či dokonce projekty, nelze to zobecnit na celé USA. Nicméně, ano, myslím, že v USA jsou oblasti, kde je výhodné v současné době investovat. V každém případě tato investice nese určité riziko a jedná se spíše o dlouhodobější investici.


Olga Janovská
17.10. 10:37 Dobrý den. Na co by si měl člověk při pořizování nemovitosti v zahraničí dát pozor? Jak je to například se smlouvami - řídí se to podle právního řádu země původu nakupujícího/prodávajícího nebo místa nemovitosti? Děkuji za odpovědi a přeji hodně úspěchů

Jan Rejcha
17.10. 11:01 Dobrý den, odpověď na první dotaz souvisí s Vaší druhou otázkou. Prvotní je zjistit si podmínky investic v dané zemi. Koupě nemovitosti se řídí legislativou a daňovým systémem v dané zemi, kde se nemovitost nachází. Občanství investora (občan ČR a občan EU) má také vliv na podmínky investice, resp. dané země mají upravenou legislativu vůči cizincům a v mnoha případech rozlišují, zda-li je investor občanem členské země EU apod. Heslovitě na co pozor: Mohu jako občan ČR koupit na své jméno? Jsou v dané lokalitě nějaká další omezení (např. trvalé bydliště), jaké jsou převodové náklady, jaké jsou daně a poplatky související s užíváním nemovitosti. A samozřejmě platí standardní věci jako při koupi nemovitosti v ČR - prověření nemovitosti, pečlivé prostudování smlouvy atd. Také přeji hodně úspěchů.


Petr
17.10. 10:46 Kupují se nemovitosti v zahraničí kvůli bydlení a rekreaci nebo spíše pro výdělek - nechci říkat přímo spekulaci - prostřednictvím dalšího prodeje nebo pronájmu?

Jan Rejcha
17.10. 11:20 Většina českých investorů kupuje s cílem vlastního užívání, případně v kombinaci s dalším pronájmem. Spekulativní investice s cílem dalšího prodeje jsou zatím výjimečné, nicméně jsem si jistý, že těchto případů bude přibývat.


K.K.
17.10. 10:58 Je lepší kupovat nebo kupují se spíše byty nebo domy? Liší se situace u nás a za hranicemi?

Jan Rejcha
17.10. 11:24 Větší zájem je o byty/apartmány, což je dáno cenou a finančními možnostmi investorů. Z pohledu výnosnosti investice bych obecně nerozlišoval pouze z pohledu daného typu nemovitosti ani v ČR ani v zahraničí.


Jan Novák
17.10. 11:00 Je lepší nebo více využívaný pronájem nebo koupě zahraniční nemovistosti? Od kdy se narozdíl od pronájmu více vyplatí nemovitost v zahraničí koupit?

Jan Rejcha
17.10. 11:31 Poměr využívání pronájmu vs. koupě nedokáži odhadnout. Při koupi nemovitosti v zahraničí se ani tak nejedná o to, že byste ušetřil velké peníze za pronájem, ale spíše jde o to, že máte své zázemí v daném místě a zároveň je koupě nemovitosti v zahraničí investice - zhodnocení nemovitosti v čase.


Originál rozhovoru na: http://ekonom.ihned.cz/c4-10084850-29044670-40W000_d-ptali-jste-se-na-zahranicni-reality

Doporučujeme | V naší nabídce naleznete více než 6000 nemovitostí po celém světě Kompletní nabídka

Chci dostávat nabídky a novinky o zahraničních realitách zdarma přímo na můj e-mail:
Jazyk: