Přibývá Čechů, kteří na penzi odcházejí do zahraničí

Také přemýšlíte o tom, jaké by to bylo užívat si chvíle zaslouženého odpočinku po desítkách odpracovaných let třeba v domku na mořské pláži? Ale nikoliv jen při týdenní dovolené, nýbrž po celý rok, nebo alespoň po jeho významnou část.

Přibližně před rokem jsme v článku Čeští penzisté si důchod stále častěji užívají u moře informovali o trendu, že přibývá lidí, kteří se na důchod stěhují do zahraničí.

Z tiskové zprávy České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) vyplývá, že lidí, kteří si důchod nechávají zasílat do zahraniční, je stále více. Meziročně se jejich počet zvýšil o přibližně dva tisíce.

K 30. 6. 2015 ČSSZ evidovala 86 122 důchodců, kterým důchod zasílala do zahraničí. Nejvíce jich samozřejmě žije v sousedních zemích jako je Slovensko, Německo nebo Polsko. V žebříčku deseti zemí s největším počtem příjemců českého důchodu v zahraničí ale nechybí ani Švýcarsko, USA (zde je nejen mezi českými penzisty velmi oblíbená Florida), Rakousko, Bulharsko nebo Řecko. Ve všech těchto zemích se počet českých důchodců počítá na tisíce.

Stovky jich žijí také ve Francii, Chorvatsku, Itálii nebo Španělsku. S výjimkou Antarktidy vyplácí ČSSZ důchody do všech kontinentů světa. České důchodce tak najdete i třeba ve Spojených arabských emirátech nebo Dominikánské republice.

Graf: Počet příjemců českého důchodu v zahraničí

Graf: Počet příjemců českého důchodu v zahraničí

Zdroj dat: ČSSZ. Údaje k 31. 12. daných roků a k 30. 6. 2015.

Zároveň je potřeba připomenout, že reálné počty českých penzistů, kteří po celý rok nebo jeho část žijí v zahraničí, bude zřejmě podstatně vyšší, než kolik je uváděno ve statistikách ČSSZ. Jedná se především o lidi, kteří si ponechávají adresu trvalého pobytu v České republice či si případně nechávají důchod zasílat na účet u banky v ČR.

V každém případě platí, že nechat si zasílat penzi do zahraniční není nijak složité. Podrobnosti, jakým způsobem si o výplatu do zahraničí zažádat, naleznete ve výše citovaném článku. Důchody se vyplácejí buď bezhotovostně na účet příjemce u zahraniční banky, nebo šekem na adresu v cizině.

Přestěhovat se na penzi do zahraničí přitom nemusí být záležitost jen pro pár vyvolených. Ceny zahraničních nemovitostí jsou pro Čechy podstatně dostupnější než před lety, životní náklady se v některých zemích nijak výrazně neliší od tuzemského standardu. Příkladem může být Španělsko, které je považováno za ideální místo pro trávení důchodu. Na důchod se sem stěhují desetitisíce cizinců především z Velké Británie, severských zemí nebo Německa.

Pokud se k nim chcete připojit, stačí pro výběr bydlení v zahraničí navštívit databázi nemovitostí na prodej, kde si můžete vybrat dům či apartmán při mořském pobřeží, u italských jezer nebo třeba v Alpách.

Doporučujeme | V naší nabídce naleznete více než 6000 nemovitostí po celém světě Kompletní nabídka

Chci dostávat nabídky a novinky o zahraničních realitách zdarma přímo na můj e-mail:
Jazyk: