5 dobrých důvodů proč investovat v EUR

Dáváte přednost pasivnímu sledování znehodnocování vašich korunových úspor, nebo patříte do klubu vyvolených, kteří aktivně reagují na současný vývoj?

Kurz koruny k Euru se v nedávné době pohyboval na pětiletých minimech. Jedním z důvodů je vyjádření České národní banky (ČNB), že neukončí režim devizových intervencí dříve než v roce 2016. Podle původního plánu měly intervence skončit ve druhém čtvrtletí roku 2015. Další příčinou je současná geopolitická situace vyostřená konfliktem na Ukrajině a vztahem EU k Rusku.

Před necelým rokem jsme se v článku Ochraňte svoje úspory před pádem koruny! zabývali dopady měnové intervence ČNB vůči koruně a doporučeními, jak na něj reagovat. Následný vývoj predikce uváděné v článku potvrzuje a dává za pravdu i doporučením předních ekonomů, kteří se přiklánějí k investicím v zahraničních měnách. Jednou z možností je i koupě nemovitosti v zahraničí.

Nepříznivý vývoj kurzu koruny sice navyšuje vstupní investici, ale příjmy z pronájmu stejně jako zhodnocení nemovitosti již budete počítat v Eurech. Nejlepší představu o tom, jakého výnosu dosahují ti, kteří na devalvaci koruny reagovali hned po první intervenci ČNB na podzim loňského roku, si lze udělat na konkrétním příkladu investice do nemovitosti v Rakousku. Tabulka s přehledem výnosů je k dispozici v již citovaném článku Ochraňte svoje úspory před pádem koruny. V tabulce se počítalo s vývojem kurzu 1 EUR = 28 Kč, což v zásadě odpovídá současné situaci.

Proč investovat v cizích měnách

1. Vývoj kurzu koruny vůči Euru

V souvislosti s vyjádřením ČNB nelze v krátkodobém či střednědobém horizontu očekávat zásadní posílení koruny vůči Euru. Naopak v souvislosti s vývojem inflace někteří experti nevylučují, že ČNB sáhne i k dalším intervencím, které povedou k dalšímu oslabování tuzemské měny. Na červencovém jednání Bankovní rada ČNB k tomuto kroku zatím nepřistoupila, jeho riziko však stále zůstává aktuální. Někteří ekonomové dokonce nevylučují ani drastické varianty, kdy by se kurz koruny k Euru mohl dostat až k úrovni kolem 40 Kč/Eur.

2. Nejistý vývoj geopolitické situace

Především situace na Ukrajině a z toho plynoucí ekonomické sankce uvalené Spojenými státy a Evropskou unií na Rusko, včetně následných ruských protiopatření, jsou připomínkou toho, že zdaleka nežijeme v tak poklidné době, jak jsme si možná ještě před pár lety mysleli.

Zahraniční investoři příliš nerozlišují mezi jednotlivými zeměmi v regionu východní a střední Evropy a současná situace tak vedle ukrajinské hřivny a ruského rublu postihla i českou korunu nebo maďarský forint. Země střední Evropy jsou poměrně silně závislé na ruském plynu a ropě, důležitý je pro ně naopak export do Ruska. Případné sankce tak na ně mohou mít větší dopad.

Další postup Ruska je krajně nevyzpytatelný. Rusové se snaží v ekonomice zbavit dolaru a předělávají smlouvy tak, že hlavní vypořádací měnou se stává čínský jüan.

Situace se dotýká i Eura. Česká hospodářství je přitom na ekonomiku eurozóny silně navázané. Sázet výhradně na tuzemskou lokální měnu proti Euru v reakci na globální vývoj proto nedává smysl. Euro je navíc pro běžné Čechy uvažující o investicích v řádech jednotek nebo malých desítek milionů korun přeci jen důvěryhodnější a bližší měnou než např. jüan.

3. Diverzifikace úspor a investic

Ať už bude vývoj jakýkoliv, vždy se vyplatí snížit riziko rozložením investic do různých instrumentů a měn. Držet veškerý majetek výhradně v českých korunách se může ukázat jako krátkozraké.

Investice do nemovitostí v zahraničí může být pojistkou proti vývoji na domácí scéně, zároveň sníží riziko z budoucího vývoje kurzu české měny. I přesto, že investice do nemovitostí patří mezi konzervativní způsob investování, výnos kterého lze dosáhnout násobně převyšuje úroky na termínovaných vkladech, spořících účtech apod.

4. Přechod ČR na Euro

Vstup České republiky do eurozóny sice není na pořadu dne, s největší pravděpodobností k němu ale v dohledné době dojde.

Ve všech zemích, které již Euro přijali, to znamenalo zdražení. V Německu se dokonce vžila hanlivá slovní hříčka "Euro ist teuro" ("ist" = "je", "teuro" odvozené od slovíčka "teuer" = "drahý"). Obavy veřejnosti většinou bývají trochu přehnané (naposledy se o tom přesvědčili Lotyši, viz např. článek Čtyři měsíce s eurem. Zdražily služby, Lotyši si zvykají), nicméně určité zvýšení cen spojené s přechodem na Euro je fakt. Pokud budete mít část majetku v Eurech již před vstupem země do eurozóny, jistě na tom nebudete tratit.

5. Carpe diem

Užívej dne. Investice do realit v zahraničních turistických destinacích může vašemu životu dodat novou dimenzi. Vlastní dům či apartmán u moře nebo v Alpách vám kromě příjmu z pronájmuzhodnocení nemovitosti bude přinášet chvíle radosti strávené v nádherném prostředí ve společnosti vašich nejbližších.

Chcete ochránit svůj majetek před dalším oslabováním koruny? Přemýšlíte o investici zahraničních realit? Sjednejte si nezávaznou schůzku a zeptejte se na vše, co vás zajímá.

Nemovitosti v zahraničí 

Doporučujeme | V naší nabídce naleznete více než 6000 nemovitostí po celém světě Kompletní nabídka

Chci dostávat nabídky a novinky o zahraničních realitách zdarma přímo na můj e-mail:
Jazyk: